Raducanuová došla na US Open z kvalifikace až k titulu, ve finále porazila Fernandezovou

irozhlas.cz

Osmnáctiletá Britka Emma Raducanuová se stala první tenistkou, která získala grandslamový titul po postupu z kvalifikace. Ve finále US Open zvítězila nad o rok starší Kanaďankou Leylah Fernandezovou po setech 6:4 a 6:3.

Raducanuová se díky triumfu posune ze 150. místa na 23. příčku světového žebříčku. Na konto si připíše 2,5 milionu dolarů, přes 53 milionů korun.

Raducanuová odehrála tři zápasy v kvalifikaci a sedm v hlavní soutěži a neztratila ani jeden set. Ve finále s Fernandezovou hrála důrazněji a šla do vedení 2:0. Vzápětí sice přišla o podání, ale při servisu soupeřky měla spoustu brejkbolů a další využila na 6:4.

V úvodu druhé sady levou rukou hrající Fernandezová prorazila podaní Britky na 2:1, ale obrat se nekonal. Rychle hrající Raducanuová otočila na 5:2.

Dva mečboly při podání Kanaďanky nevyužila a následně šla podávat. Prohrávala ale 30:40 a při dobíhání míče si odřela levé koleno, krvácení si nechala ošetřit, což se Fernandezové nelíbilo a diskutovala se supervizorkou turnaje. Po pauze Raducanuová brejkbol odvrátila, se štěstím i druhý a třetí mečbol proměnila svým druhým esem v utkání.

Dcera rumunského otce a čínské matky narozená v Torontu je druhou britskou vítězkou US Open. Před 53 lety uspěla Virginia Wadeová. Raducanuová vyhrála grandslam při teprve druhém startu na turnaji velké čtyřky.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 57,5 milionu dolarů):
Ženy:
Dvouhra – finále:
Raducanuová (Brit.) – Fernandezová (Kan.) 6:4, 6:3.

Junioři:
Rincón (3-Šp.) – Šang Ťün-čcheng (1-Čína) 6:2, 7:6 (8:6).
Čtyřhra – finále:
Westphal, Wong (Fr./Hong.) – Bjelinskyj, Nestěrov (8-Ukr./Bulh.) 6:3, 5:7, 10:1.

Juniorky:
Montgomeryová (7-USA) – Dmitruková (6-Běl.) 6:2, 6:4.
Kruegerová, Montgomeryová (3-USA) – Brantmeierová, Kalievová (8-USA) 5:7, 6:3, 10:4.