Při nehodě letadla československé výroby zahynulo v Rusku 16 lidí

denik.cz

Při nehodě malého dvoumotorového letadla v ruském Tatarstánu zahynulo nejméně 16 lidí, šest vyvázlo se zraněním, uvedly dnes tiskové agentury. Pád letadla podle úřadů přežilo šest lidí, kteří jsou ale těžce zraněni. Stroj L-410, který byl vyroben ještě v někdejším Československu a který patřil místnímu aeroklubu, se zřítil bezprostředně po startu z letiště ve městě Menzelinsk.

Na palubě byli dva piloti a 20 sportovních parašutistů ze sedmi ruských regionů, uvedla agentura TASS. Úřady v Tatarstánu vyhlásily v této ruské republice pondělí 11. října dnem smutku. Vláda vytvořila zvláštní komisi v čele s premiérem Alexejem Pesošinem, která má pomoci pozůstalým.

Organizace DOSAAF, která za Sovětského svazu plnila stejnou roli jako v komunistickém Československu Svaz pro spolupráci s armádou (Svazarm), zastavila až do vyšetření nehody lety dalších strojů tohoto typu. S aeroklubem v Tatarstánu podle TASS pozastavilo spolupráci ruské středisko přípravy kosmonautů.

Z trosek stroje záchranáři vyprostili šest přeživších, kteří se nacházeli v ocasní části. Jejich stav lékaři označují za těžký, ale stabilní; utrpěli hlavně zlomeniny končetin, zranění hlavy a krku nemají. Pět ze šesti zraněných je v nemocnici ve městě Naberežnyje Čelny, jeden v Kazani. Plánuje se jejich přeprava k léčbě do Moskvy.

Média původně informovala o sedmi přeživších, ale do tohoto počtu byl podle TASS zahrnut i příbuzný jednoho z cestujících, který na místě neštěstí zkolaboval a musel být rovněž přepraven do nemocnice.

Rustam Minichanov, který stojí v čele Tatarstánu, uvedl, že piloti hlásili selhání jednoho z motorů, požádali o povolení k nouzovému přistání a odklonili letadlo od obydlených míst. Letoun od vzletu uletěl sotva kilometr, než narazil do země. Ještě předtím stroj zavadil křídlem o stojící dodávku a převrátil se. Po nárazu zůstal pohromadě jen ocas letadla, ve kterém se také nacházeli přeživší.

  Ministr Lipavský potvrdil informaci o úmrtí českého dobrovolnika na Ukrajině

Místo havárie leží asi 290 kilometrů východně od Kazaně, hlavního města Tatarské autonomní republiky.

Okresní náčelník Ajdar Salachov odhadl, že levý motor mohl selhat po srážce s ptákem. Verzi o přetížení stroje odmítl. Oba piloti, kteří zahynuli, byli podle kolegů zkušenými letci, napsal TASS.

„Můj otec si nejednou stěžoval na to, že během letu se motory vypínaly,“ řekla agentuře Interfax Michaila Beljajeva, dcera jednoho z pilotů, který při katastrofě zahynul. „Když jsem se zajímala, jak se mu vede, odpovídal: porucha motoru, porucha motoru,“ řekla. Otec podle ní potíže hlásil vedení aeroklubu, které si tedy muselo být vědomo stavu letadla. Vedení aeroklubu se k tomu zatím nevyjádřilo.

V Rusku letos při několika leteckých nehodách zemřely už desítky lidí, připomíná agentura DPA. Příčinou je často porušení bezpečnostních předpisů, zastaralé technologie nebo lidská chyba.

Počtem obětí se letecká katastrofa v Tatarstánu stala největší v zemi za poslední tři měsíce, od zřícení letounu An-26 na Kamčatce, kde se oběťmi neštěstí stalo 28 cestujících a členů posádky, píše TASS.

Neštěstí vyšetřují vojenští vyšetřovatelé a prokuratura. Zřícený stroj L-410 neměl civilní registraci, v provozu byl od roku 1987. Zpočátku jej používala armáda, v posledních letech DOSAAF. I přes své stáří měl poměrně malý počet nalétaných hodin a nedávno absolvoval technickou kontrolu.

Agentura TASS rovněž uvedla, že letadla L-410, používaná od roku 1969, poměrně často trápí nehody: z přibližně 1200 vyrobených jich havarovalo nejméně 120. Letos v Rusku měla tato letadla dvě katastrofy: v Kemerovské oblasti se 19. června zřítil stroj patřící organizaci DOSAAF, což si vyžádalo pět obětí, v Irkutské oblasti pak 21. září havaroval linkový stroj a o život přišli čtyři lidé.

Zřícení letadla L-410 v Tatarstánu je počtem obětí největší katastrofou stroje tohoto typu v Rusku od roku 1993, kdy se v Jakutsku zřítil stroj už neexistující společnosti Sacha-Avia. O život přišlo tehdy všech 24 lidí na palubě.

  Podle nových odhadů Netanjahu většinu v parlamentu nezíská

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..