Summit G20 se shodl na naléhavé humanitární pomoci Afghánistánu

apnews.com

Mimořádný summit skupiny G20 se dnes shodl na naléhavé humanitární pomoci Afghánistánu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila miliardu eur pro Afghánce v jejich vlasti a v sousedních zemí a vyzvala k urychlení pomoci v souvislosti s blížící se zimou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl vytvořit při G20 skupinu pro řešení migrace a vyjádřil naději, že v Afghánistánu bude brzy obnovena bezpečnost. Čínský ministr zahraničí Wang I uvedl, že žádná země by neměla vnucovat vlastní ideologii jiným, informovala italská tisková agentura ANSA.

Jednání skupiny největších ekonomik, jež se konalo prostřednictvím videokonference, hostila Itálie. Její premiér Mario Draghi označil výsledky schůzky za „uspokojivé a přínosné“. „Existuje velká ochota jednat, shodli jsme se na potřebě naléhavého řešení humanitární krize,“ řekl předseda italské vlády na tiskové konferenci po jednání. Pomoc by do Afghánistánu podle něj měla směřovat přímo i pod koordinací OSN.

Kromě humanitární pomoci Afgháncům jednali představitelé G20 i o boji proti terorismu v souvislosti s převzetím vlády v Afghánistánu radikálním islamistickým hnutím Tálibán před dvěma měsíci po odchodu mezinárodních jednotek.

Na schůzce G20 dnes podle Draghiho také všichni hovořili o problému práv žen v Afghánistánu. „Je třeba jim zajistit právo na vzdělání a nevrátit se o 20 let zpět,“ řekl Draghi s odkazem na dobu, kdy vládu Tálibánu v zemi ukončily mezinárodní jednotky.

„Musíme udělat vše pro to, abychom odvrátili velký humanitární a společenskoekonomický kolaps v Afghánistánu. A musíme to udělat rychle,“ řekl šéfka EK von der Leyenová. Miliarda eur má jít podle ní afghánskému lidu doma a v sousedních zemích, které mnoha Afgháncům poskytly jako první pomoc po rychlé ofenzivě Tálibánu.

Schůzky G20 se účastnily hlavy států či vlád členských zemí. Čínu reprezentoval ministr zahraničí Wang I, který podle agentury ANSA prohlásil, že nikdo by neměl vnucovat jiným svou ideologii ani se vměšovat do vnitřních záležitostí jiných zemí. „Vojenská intervence vede jen k dalším nepokojům a chudobě,“ řekl s odkazem na dlouhodobé působení mezinárodních jednotek v Afghánistánu.

  Japonská vláda se rozhodla vypustit vodu z Fukušimy do moře

Rusko se neúčastnilo ani na úrovni šéfa diplomacie. „Pokud vím, tak absence ruského prezidenta Vladimira Putina a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga nebyla způsobena zahraničněpolitickými důvody,“ řekl Draghi s tím, že oba neúčast předem oznámili a „angažovali se hodně během dřívějších jednání“.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *