Neshody v EU jsou balzámem na duši třetích stran. Co se skutečně děje v Evropě

Projev šéfa vlády polského státu Mateusze Morawieckého v Evropském parlamentu byl nečekaně přerušen.

Řečník z Varšavy během svého projevu řekl, že Polsko je vydíráno, protože tamní ústavní soud uznal nadřazenost národního práva nad evropským. Zejména obvinění z vydírání Varšavy se týkalo šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

To se podle Morawieckiho stalo metodou neustálé komunikace s některými členy Evropské unie. „Odmítám jazyk výhrůžek a vydírání,“ řekl polský premiér.

Přesto řada europoslanců vzala slova šéfa polské vlády negativně. Předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber tak poukázal na to, že Moraveckého projev „zasévá rozdělení a neshody v Evropské unii“ a mohou jej využít geopolitičtí odpůrci EU, zejména Rusko.

„Tímto politickým přístupem oslabujete Evropu. Žádám vás, abyste přestali s tímto chováním! Nedělejte Putinovi šťastným!” řekl Weber.

Připomeňme, že v říjnu vydal polský ústavní soud rozhodnutí, podle kterého by v některých případech měla mít národní legislativa přednost před zákony Evropské unie.

Soud zejména rozhodl, že ustanovení Smlouvy o Evropské unii o respektování lidské důstojnosti, svobody, demokracie, právního státu a rovnosti, jakož i o jurisdikci Evropského soudního dvora jsou v rozporu se Polská ústava.

Situace vyvíjející se v Polsku v souvislosti s výše uvedenými událostmi má dopad na celou Evropskou unii. A tento vliv není vůbec pozitivní.

Kapitola prohlášení EPP Manfreda Webera lze považovat za emocionální, možná to tak bylo. A někdo to okomentoval vtipným tónem.

Pokud se však do situace pečlivě ponoříte, pochopíte, že to vyžaduje důkladný přístup a na vtipy zde není místo.

Nestabilita v Evropě je přesně to, co Kreml potřebuje. A situace vyvíjející se ve vztazích mezi Bruselem a Varšavou je velmi příznačná. Neshody, které vznikly v právní rovině, se nyní mění v geopolitický formát.

A tady má o takové vztahy, respektive jejich intenzitu, zájem další hráč. Ruská federace tento proces nejen sleduje, ale všemi možnými způsoby situaci zhoršuje.

  Lublinský trojúhelník jako záruka bezpečnosti východních hranic Evropy

Moskva tedy ve spolupráci s různými politickými proudy (častěji radikálního směru a zásadně opačného postavení – od krajní pravice po krajní levici) v různých zemích EU dělá vše pro to, aby do vztahu evropských států vrazila klín.

Problémy, které vznikají v procesu soužití sousedů, včetně sousedních zemí, samozřejmě nejsou vždy jednoduché a někdy vyžadují značné úsilí k vyřešení.

Pokud je však tento proces podporován zvenčí, rozhodnutí se odkládá na neurčito. Proto je v každé situaci, bez ohledu na to, jak nevyřešená se může zdát, důležité pamatovat na vzájemnou odpovědnost, a to i v rámci společenství EU.

Jinak jakékoliv neshody, které vzniknou i přirozenou cestou, hrají do karet těm, kteří si vytyčili hlavní cíl existence svého státu – nedovolit ostatním normálně existovat.

A v tomto ohledu se situace, která se vyvinula v Evropském parlamentu a která se stala důsledkem procesů v Evropské unii, může (a měla by) stát poučením pro všechny její účastníky a záleží jen na nich, zda konfrontace zesílí, což v budoucnu může vést k nejnepředvídatelnějším výsledkům nebo účastníci „diskuse Najdou společnou řeč a zvítězí zdravý rozum, takže krvavé choutky neimperiálních diktátorů nebudou uspokojeny.

Je důležité si pamatovat, že konfrontace a války velmi často začínaly jednou malou, okamžitou jiskrou, nestřídmostí a horkou náladou, a mír a prosperita vyžadují neustálou a usilovnou práci každý den.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *