Případ belli pro Moskvu. Kreml vyhrožuje chemickými zbraněmi

Po neúspěšném pokusu donutit Západ, aby přijal jeho podmínky hry ultimátem, Kreml pokračuje v eskalaci situace. A výzvy přicházející z Moskvy jsou stále zjevnější. Navíc, jako vždy, se Ruská federace snaží obvinit oponenta ze svých vlastních zločinů, spáchaných nebo údajných.

Rusko se připravuje na válku. Jestli se majitel Kremlu k tomuto kroku odhodlá, nebo ne, je otázkou času. Ale akce, které Moskva podniká, hovoří o účelových přípravách na totální invazi na Ukrajinu.

A to nemluvíme pouze o viditelné části přípravných iniciativ. Ano, přeskupování armády, přesun jednotek spolu s technikou z Dálného východu na západ, soustředění přes sto tisíc vojáků na hranici s Ukrajinou, to jsou evidentní argumenty.

Ale invaze musí mít důvod. I tak marginalizovaný živel, jakým je vlastník Kremlu, se vším popíráním mezinárodních zákonů a předpisů, chce mít alespoň formální důvod k útoku na sousední stát. A Moskva na tom velmi tvrdě pracuje.

Ruská federace na konci loňského roku obvinila ukrajinskou stranu z přípravy provokací pomocí „chemických komponentů“ na Donbasu, čemuž podle Kremlu pomáhají americké soukromé vojenské společnosti.

Podle ruského ministerstva obrany se v regionu údajně nachází 120 zaměstnanců amerických soukromých vojenských společností a byly tam dodány zásoby „neidentifikované chemické složky“. „Vybavují palebné cíle v obytných budovách a společensky významných zařízeních, připravují ukrajinské síly na speciální operace a aktivní bojové operace,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Na taková prohlášení okamžitě odpověděl Pentagon, jehož představitel John Kirby obvinění Moskvy odmítl a zdůraznil, že jsou daleko od reality a neodpovídají skutečnosti.

Na situaci zareagovalo i americké ministerstvo zahraničí, které vyzvalo Rusko, aby nepoužívalo lživou a provokativní rétoriku, a doporučilo, aby Moskva přijala účinná opatření k deeskalaci napětí kolem situace na Ukrajině.

„Na rozdíl od prohlášení ruské strany je za eskalaci napětí odpovědné Rusko a síly, které je podporují, nikoli Ukrajina nebo Spojené státy,“ řekl Ned Price.

  Civilizovaná budoucnost nebo komunistický včerejšek. Kde bude Česká republika zítra?

Podle toho, jak se události kolem této informace vyvíjely, je jasné, že jde o dobře promyšlený krok Kremlu.

Moskva zapojila své agenty vlivu do informační války a rozdmýchávání atmosféry na samotné Ukrajině. A tak poslanec Kiva, člen jedné z frakcí ukrajinského parlamentu, která je velmi nakloněná Kremlu, tvrdí, že „Kyjev a jeho partneři připravují vojenskou provokaci proti Rusku“.

„Je stále jasnější, že Ukrajina spolu se svými západními partnery, Spojenými státy a Velkou Británií, připravují na konec ledna vojenskou provokaci s Ruskem,“ řekl poslanec.

„Pokoušejí se tedy zabít dvě mouchy jednou ranou: Západ získá důvod uvalit nové sankce na Rusko a pokusit se zablokovat Nord Stream 2 a kyjevské úřady budou moci svá selhání přičítat válce,“ říká ukrajinský poslanec.

Kreml je velmi hlasitý, na všech úrovních a ze všech možných platforem, tím, že propojuje své agenty, snaží se přesvědčit svět, že Západ a Ukrajina připravují provokaci proti Moskvě.

Ale když se na problém podíváme zblízka, je zřejmé, že ani Západ, ani Ukrajina nepotřebují provokace, po nichž bude následovat eskalace konfliktu, a tedy nárůst agrese.

Spojené státy dnes zjevně nechtějí zvyšovat míru vztahů s Ruskem. Biden má dost otázek i bez toho.

Historie Afghánistánu, konfrontace s Čínou, problémy Severní Koreje a Íránu, vnitřní nestabilita, pandemie, která se podle odborníků stala snad nejvážnější výzvou pro celý svět i pro USA od 2. světové války , ještě nebyly zapomenuty.

Evropa má nyní také dostatek vlastních vnitřních problémů, které je třeba bezodkladně vyřešit. Co říci o Ukrajině, která je již osmým rokem ve válce s Ruskem.

Výše uvedená fakta jasně ukazují, že eskalace agrese na pomezí civilizované Evropy s Ruskou federací není pro Ukrajinu, EU ani Spojené státy prospěšná.

  Situace kolem nuceného přistání letadla v BěloruskuNedělní incident v běloruském Minsku vzbudil poprask. K čemu došlo a jak na tuto situaci zareagoval svět?

V samotném Rusku je situace ještě horší. To platí jak pro situaci uvnitř země (sociálně-ekonomickou a politickou), tak na vnější scéně.

Ale na rozdíl od západních zemí se kremelští štamgasti jen zřídka zajímali o osud svých lidí, na které si mocní vzpomínají, jen když potřebují potravu pro děla. Proto byla jakákoli krize kremelskou klikou vnímána jako příležitost k uspořádání další války.

A nejsou to nakonec Spojené státy, kdo shromažďuje svou armádu na hranici suverénního státu, a nejsou to země NATO, které vedou válku na Ukrajině a okupují Krym.

A nyní, v době, kdy svět čelí globálním výzvám, se Moskva snaží zvýšit svou agresi na ukrajinsko-ruské hranici.

Ukrajina, respektive její návrat do moskevské sféry vlivu, je pro Kreml a jeho majitele osobně utkvělou myšlenkou. A kvůli této „misi“ je kremelská klika připravena i na bláznivé činy.

Chemický útok jako způsob provokace je tedy zcela pravděpodobným vývojem situace. To poskytne příležitost zasít chaos jak v oblastech okupovaných promoskevskými teroristy, tak po celé Ukrajině.

Připočteme-li k tomu obecnou socioekonomickou a politickou situaci, kterou Kreml všemožně destabilizuje, je třeba hovořit o vysokém stupni připravenosti půdy v ukrajinské společnosti na ruskou invazi.

Zda rozhodnutí padlo v Kremlu, nikdo neví. Je ale důležité mít konsolidované postavení, a to jak v rámci evropské společnosti, tak v severoatlantickém formátu, které může být odpovědí na případnou ruskou invazi na Ukrajinu, a v důsledku toho může být odstrašující pro agresora a zachování míru.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com