Policie prověřuje milost, kterou prezident Zeman loni v září udělil olomouckému podnikateli

irozhlas.cz

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují milost prezidenta Miloše Zemana, kterou udělil podnikateli Pavlu Podroužkovi. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala potvrdil, že kriminalisté zahájili úkony trestního řízení proti neznámé osobě. Na spornou milost upozornil loni Radiožurnál a server iROZHLAS.cz, když zjistily, že i když má být Podroužek tři roky vážně nemocný, tak zvládá podnikat.

„V dotazované věci byly policejním orgánem (Národní centrálou proti organizovanému zločinu) zahájeny dne 18. ledna 2022 úkony trestního řízení. Trestní řízení je vedeno proti neznámé osobě. Nyní tedy probíhá prvotní fáze neveřejného přípravného řízení,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Cimbala.

„Prvotní fáze přípravného řízení trestního slouží k objasnění a prověření skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin. Žádná osoba tedy v současné době obviněna nebyla,“ doplnil.

Ředitel tiskového odboru pražského hradu Jiří Ovčáček to odmítl komentovat. Podnikatel Podroužek se k milosti dlouhodobě nevyjadřuje.

Podnikání v Karibiku

Milost olomouckému byznysmenovi udělil prezident Miloš Zeman na začátku září. Kromě zrušení podmínky za řízení v opilosti zastavil i jeho trestní stíhání za krácení daní s téměř desetimilionovou škodou.

„Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě,“ okomentoval to tehdy mluvčí Ovčáček v tiskové zprávě.

Podle zjištění Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz se však Podroužek od roku 2019 dostal do vedení šesti firem. Jednu ze společností – českou pobočku EPI Private bank – dokonce nechal zapsat do obchodního rejstříku 10 dní poté, co ho prezident omilostnil.

Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice. I za tuto dominikánskou „matku“ sám Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná. Z notářského zápisu uloženého ve sbírce listin dokonce vyplývá, že v dubnu 2019 navštívil daňový ráj osobně, aby firmu zapsal do tamního rejstříku.

  Fiala se v Berlíně setká s kancléřem Scholzem, tématem číslo 1 je Rusko

Pochybnosti vedle Podroužkova zdravotního stavu a jeho rozsáhlého podnikání vzbuzuje i to, za jakých okolností milost dostal a co přesně k jejímu udělení prezidenta vedlo.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..