Téměř všichni nakažení mají omikron. A už se šíří skandinávská podvarianta

idnes.cz

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nová s omikronem nepříbuzná podvarianta BA.2, která dominuje v Dánsku a ve Švédsku, se objevila ve 173 případech. Prozatím nejsou data o tom, že by způsobovala těžší průběh nebo nakažení častěji potřebovali hospitalizaci, informoval SZÚ.

Varianta BA.2 byla poprvé popsána 6. prosince, původně jako subvarianta linie jihoafrického omikronu, která nyní v Česku dominuje. Poslední poznatky podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ukazují, že příbuzné nejsou.

Podíl z celkového počtu sekvencí v průběhu času v Česku

Definitivně potvrzený celogenomovou sekvenací je jeden případ BA.2 na Ostravsku, 173 podezření na výskyt podvarianty ukázala vyšetření diskriminačním PCR testem. Ze zkoumaného objemu vzorků jsou to podle SZÚ asi čtyři procenta. Budou dál vyšetřeny sekvenací.

Po nákaze omikronem mají lidé podle dosavadních studií lehčí průběh onemocnění oproti dříve dominantním variantám. Na podrobnější závěry ohledně varianty BA.2 je podle ředitelky SZÚ Barbory Mackové zatím příliš brzy a je třeba vyhodnotit více dat, nicméně se zatím nejeví jako nebezpečnější než omikron.

„Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných v přímé souvislosti právě s touto variantou,“ uvedla Macková.

Nakažených přibývá, hospitalizovaní nikoliv

Počty nově potvrzených případů nákazy covidem v Česku po prosincovém poklesu od začátku ledna zase rostou. V úterý 18. ledna byl zaznamenán nejvyšší denní nárůst případů za celou dobu epidemie, a to téměř 28 500. Důvodem nárůstu je právě šíření nakažlivější varianty omikron.

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva navíc nezahrnuje případy opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaného člověka. V posledních týdnech jich výrazně přibývá. V neděli bylo opakovaně nakažených 3 545, tedy čtyřikrát více než před týdnem.

  První den registrace se k očkování zapsalo 116.994 seniorů

Od pondělí 17. ledna se musí dvakrát týdně povinně testovat všichni zaměstnanci firem, kteří dochází na pracoviště, a to i lidé očkovaní či po prodělání nemoci. V případě pozitivního antigenního testu odchází pracovník na pět dní do karantény, v níž může, ale nemusí podstoupit ověřovací PCR test, pokud bude negativní, smí se hned vrátit do práce.

Povinně se testují i žáci základních a středních škol, a to antigenními testy jednou týdně vždy v pondělí. Pokud je žák pozitivní, musí následně ještě na ověřovací PCR test. Školy mohou využít k pravidelnému testování rovnou i přesnější PCR testy, na výsledek však škola čeká několik hodin a žáci musí do té doby zůstat s nasazenými respirátory.

Za poslední týden hodnotila Národní referenční laboratoř SZÚ data z 83 685 provedených testů diskriminačních PCR z 90 laboratoří. Vzorky byly odebrané v týdnu od 16. do 23. ledna.

Celogenomovou sekvenací, podrobnějším vyšetřením, které trvá zhruba dva týdny, bylo od začátku epidemie vyšetřeno více než 24 600 vzorků. Za poslední měsíc přibylo dalších 1 514.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..