Fiala: Od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů

seznamzpravy.cz

Od 1. března bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) v platnosti jen velmi málo protiepidemických opatření, která mají bránit šíření nákazy koronavirem. Prakticky jen nošení respirátorů, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Později upřesnil, že jde o očekávaný výhled a záležet bude na vývoji epidemie. Dnes ministři rozhodli o zrušení kontrol covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích od čtvrtka 10. února.

„Postupně budeme také navyšovat počty návštěvníků na kulturních, sportovních akcích s výhledem k tomu, že od 1. března bude z omezujících opatření v platnosti jen velmi málo. Prakticky jen nošení respirátorů,“ uvedl Fiala. Vláda má podle něj výhled, že další zmírnění epidemie by mohlo nastat od března.

„Závisí to na tom, jak se bude vyvíjet pandemie a co bude dělat varianta omikron. Půjde-li to tak, jak předpokládají odborníci, tak máme všichni velkou naději, že od 1. března budeme moci i ta další opatření ještě více oslabit,“ řekl premiér. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) efektivita opatření naznačuje, že by to tak jít mohlo.

Vláda dnes také podle Válka rozhodla, že od 18. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Nově bude limit 500 účastníků a pro sedící podle kapacity. Zohlední se velikost prostor, nad 1000 sedících lidí bude možné obsadit polovinu zbývající kapacity. Dosavadní maximální kapacita je 1000 sedících a 100 na ostatních akcích.

Podmínky pro sedící diváky se týkají například uměleckých představení, sportovních utkání, kongresů a vzdělávacích akcí. Ostatními hromadnými akcemi jsou spolkové, kulturní, sportovní, tradiční a další podobné akce nebo slavnosti.

Vývoj počtu nakažených a obsazenosti nemocnic podle premiéra odpovídá predikcím odborníků. „Covid začíná intenzivně pronikat mezi seniory,“ doplnil k tomu Válek. Podle něj se ale hygienici více věnují jejich trasování a nakažené seniory vyzval, aby vždy kontaktovali svého lékaře a nezůstávali bez léčby.

  ČR je podle Fialy připravená na všechny varianty vývoje na Ukrajině

Mezi více než 267.000 nakaženými od začátku února tvoří lidé nad 65 let více než 18.000, tedy asi sedm procent. Hospitalizovaných bylo v úterý přibližně 3500 a 334 z nich na jednotkách intenzivní péče. Seniorů mezi nimi bylo více než 2500.

Přestože covidové certifikáty nebude od 10. února třeba předkládat při návštěvě akcí a služeb v Česku, budou dál potřeba pro cestování do zahraničí. Od 15. února se jejich platnost omezuje na devět měsíců od dokončeného očkování a prodloužit je ho možné posilující dávkou. Podle odhadů ministerstva tak platnost certifikátu skončí zhruba 140.000 lidem.

Rozvolnění protiepidemických pravidel vláda oznámila minulou středu. Ve stejný den ohlásil své rozhodnutí o nezákonnosti kontrol covidových certifikátů v restauracích a ubytování Nejvyšší správní soud. Podle Fialy ale vláda nerozhodla pod jeho tlakem, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Například šéf epidemiologické skupiny poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, Národního institutu pro zvládání pandemie, Rastislav Maďar ČTK po oznámení změn řekl, že jeho skupiny se na názor vláda před zrušením kontrol certifikátů neptala. Jako předčasné ho kritizují i další odborníci.

Válek: Na příští schůzi Sněmovny řekneme, kdy skončí pandemická pohotovost

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po dnešním jednání vlády zopakoval, že na příští schůzi Sněmovny vláda řekne, kdy bude ukončena pandemická pohotovost. Stát by se tak mohlo během března v době, kdy budou uvolněna poslední omezení. V době pandemické pohotovosti může ministerstvo zdravotnictví vydávat plošná protikoronavirová opatření podle pandemického zákona. Příští schůze Sněmovny začne 15. února.

Válek na tiskové konferenci řekl, že vláda plánuje další uvolňování. „Předpokládám, že budeme schopni poslední omezení uvolnit v průběhu března. V té době také nastane čas, abychom ukončili stav pandemické pohotovosti,“ řekl Válek.

  Senátní výbor chce zdvojnásobit limit zdravotního pojištění pro cizince

Kdy bude možné tento stav ukončit, určí podle Válka odborníci z Národního institutu pro zvládaní pandemie a centrálního řídícího týmu. Válek řekl, že kdyby se jej na datum ukončení pandemické pohotovosti zeptali před dvěma měsíci, datum by nedokázal říci. „Dneska to datum vidím, ale první se ho dozví Sněmovna, tak jsme jí to slíbili,“ dodal ministr.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..