Firmy budou moci kvůli zdražení energií čerpat úvěry. Stát na ně vyčlení miliardu korun

Firmy, u kterých tvoří náklady na energie deset a více procent z celkových nákladů, budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) využít úvěry se státní zárukou. Vláda na pomoc vyčlení jednu miliardu korun. Pomoc bude zaměřená na malé a střední podniky, uspokojeno by mělo být až 1800 žadatelů. Ministr to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou rozšíří v souvislosti s energetickou krizí program Záruka.

„Pomůže v první řadě malým a středním podnikům, které jsou na změny vnějšího ekonomického prostředí, jako je například současný nárůst energií, zdaleka nejcitlivější,“ uvedl Síkela.

Firmy budou moci čerpat půjčky ve výši jeden až deset milionů korun, stát se za ně zaručí až do 80 procent jistiny. Prostřednictvím České bankovní asociace chce Síkela apelovat na komerční banky, v případě že takovou půjčku poskytnou a bude na něj vystavena státní záruka, aby riziko bylo oceňováno jako státní. Nikoliv tedy dané komerční organizace.

Pro větší společnosti s energeticky náročným provozem vláda zvažuje kompenzaci nepřímých nákladů, což podle Síkely prakticky znamená náhradu nákladů na emisní povolenky.

„Tam by se jednalo zhruba o 35 větších subjektů z oblasti ocelářství, kožedělného průmyslu, chemie a tak dále,“ uvedl ministr. Doplnil, že tuto podporu loni předchozí vláda vyplatila, ale pro další období pro ni nezajistila krytí v rozpočtu a už ji neobnovila.

V souvislosti s prudkým zdražením energií ministři podle Síkely připravují komplexní soubor opatření, která budou pomáhat adresně, okamžitě, ale budou se zabývat problémem i z dlouhodobého hlediska.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu energetického zákona, která by měla zabránit opakování energetické krize. Dodavatelé energií budou moci nabízet jen takový objem, který budou mít krytý dostatkem financí. Energetický regulační úřad by měl na dodržování tohoto pravidla pravidelně dohlížet.

  Kvůli chybě v aplikaci Lítačka si lidé koupili kupon dvakrát

Ukončení dodávek elektřiny a plynu loni oznámila skupina Bohemia Energy, která byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v České republice se zhruba 900 000 odběrnými místy. Následně skončily i další společnosti.

Svaz průmyslu a dopravy ČR ve svém průzkumu zjistil, že 43 procentům členských firem se zvýšily náklady na energie o více než 20 procent.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..