Prezident Zeman jmenoval nového ministra školství. Balaš do funkce nastoupí v červenci

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Zeman ve středu uvedl, že má k Balašovi dvě výhrady. Jako první jmenoval přijetí někdejšího politika Jana Rumla na právnickou fakultu v Plzni v roce 1999. Na školu se Ruml dostal, přestože při přijímacím řízení nedosáhl potřebného počtu bodů.

Balaš tehdy řekl, že mu na fakultu pomohl, když mimo jiné snížil práh pro přijetí. Zmírnění kritérií zdůvodnil tím, že jinak by se škola nenaplnila. Druhou výhradou byl Balašův posudek na Investiční a poštovní banku v kauze jejího pádu.

Balaš Zemana navštívil už v úterý v Lánech. Po schůzce uvedl, že spolu diskutovali o potřebě modernizace vzdělávání. Zmínil, že mu hlava státu doporučila, aby si doplnil znalosti o regionálním školství.

To ve středu prezident zopakoval. Řekl také, že si Balašovy erudice váží, i když se domnívá, „že je poněkud mimo specializaci ministra školství“. Hned po Balašově jmenování děkoval „předpředchozímu ministrovi“ Plagovi za jeho práci.

Zmínil pak, že nového ministra jmenoval i kvůli tomu, aby byla vláda v době předsednictví EU kompletní. Řekl, že ve výběru nového šéfa resortu nechtěl komplikovat situaci premiérovi Petru Fialovi (ODS), když podle jeho informací několik kandidátů funkci odmítlo.

Třiašedesátiletý Balaš byl v 90. letech prvním děkanem nové právnické fakulty v Plzni. V minulosti působil jako šéf poradců bývalého prezidenta Václava Klause. Ten ho navrhl za člena Ústavního soudu, senátoři s tím nesouhlasili. Balaš se jako uznávaný právník vyjadřoval k řadě kauz, a to i k některým krokům prezidenta Zemana.

  Index PES stoupl o bod, reprodukční číslo se vrátilo nad 1,0

Inkluze

Zeman se také zaměřil na začleňování dětí s handicapem do běžných škol, s nímž dlouhodobě nesouhlasí. „Inkluze zavedla do našeho systému takzvané asistenty, kteří ruší vyučování a působí neorganicky v jakékoliv třídě… Inkluze byla hloupý experiment. Pokud se vám podaří dosáhnout toho, aby se na tomto poli situace změnila, budu rád,“ řekl prezident.

Míní, že handicapované dítě může uspět ve speciální škole, kde „bude v něčem první, bude mít radost ze života“. V běžných školách podle hlavy státu pocit úspěchu postižené dítě nezažije, a naopak bude zažívat šikanu.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat tak, jak v minulém volebním období začal tehdejší ministr Robert Plaga (za ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností.

Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Odchod Gazdíka

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Zemanovi ji v pondělí v Lánech na pravidelné schůzce předal premiér Petr Fiala (ODS). Gazdík ministerstvo opustí po půl roce.

Ministerstvo v době výměny ministrů řeší kapacity škol ve spojitosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny či úpravy učebních plánů škol.

Balaš by měl rozhodovat, kdo povede Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Ředitelku organizace, která má na starosti zejména přípravu a hodnocení maturitních a jednotných přijímacích zkoušek, Michaelu Kleňhovou odvolal Gazdík před měsícem kvůli nespokojenosti s fungováním organizace.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com