Putin podle turecké televize projevil zájem o výrobu dronů Bayraktar

ct24.ceskatelevize.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na poradě vedení vládní strany prohlásil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin vyjádřil přání, aby Rusko spolupracovalo s Tureckem při výrobě bezpilotních letadel Bayraktar TB2. Drony vyrábí turecká firma Baykar. O výroku tureckého prezidenta dnes informoval na svém webu list Kommersant s odvoláním na tureckou televizi Haber 7. Ta označila Putinovo přání za „překvapivý krok“, který by měl v případě realizace zřejmě eliminovat úspěšné nasazení těchto tureckých dronů v ukrajinských službách.

Erdogan se zmínil také o tom, že nabídku na postavení závodu Baykar na svém území učinily také Spojené arabské emiráty.

Kommersant připomněl, že firma Baykar vznikla v roce 1984 a patří dvěma bratrům, z nichž jeden je Erdoganovým zetěm. Bojové drony Bayraktar TB2 se dočkaly nasazení v Iráku, Sýrii a Libyi. Použil je také Ázerbájdžán v předloňské válce proti Arménii o Náhorní Karabach. Od loňského podzimu je hlavním zákazníkem turecké firmy Ukrajina, dodal ruský deník. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak loni v prosinci v rozhovoru ohlásil, že Ukrajina zahájila výrobu dronů Bayraktar, a to včetně pohonných jednotek.

Shodou okolností ruská agentura RIA Novosti dnes zveřejnila zprávu citující nejmenovaného ruského důstojníka protivzdušné obrany Lysyčansku, který leží v Donbasu na východě Ukrajiny a nedávno jej dobyla ruská vojska. Voják označil drony Bayraktar za „cíle pro začátečníky“. Tyto drony podle něj ruské jednotky úspěšně sestřelují od samého počátku operace, tedy od zahájení ruského útoku na Ukrajinu 24. února.

Naopak podle zpráv ukrajinských a západních médií právě drony výrazně přispěly k úspěšné ukrajinského obraně před ruskou přesilou a k odražení počáteční ruské ofenzívy, která se marně pokoušela o dobytí Kyjeva, Charkova a dalších velkým měst.

ČTK

  ČR uzavřelo kvůli ruské agresi na Ukrajině Český dům v Moskvě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com