Města po celé Ukrajině hlásí výbuchy jsou mrtví a zranění

Mrtví a zranění jsou po celé Ukrajině, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj po sérii ruských útoků na ukrajinská města. Svědci z měst včetně Kyjeva a Záporoží, ale také Dnipra nebo západoukrajinského Lvova a Žytomyru hlásili exploze, celou zemí se rozezněly poplašné sirény.

„Snaží se nás zničit a smazat z povrchu Země,“ prohlásil podle agentury Reuters Zelenskyj.

Nejméně osm mrtvých a 24 zraněných je zatím po ruském útoku na Kyjev

Nejméně osm mrtvých a 24 raněných si zatím vyžádalo dnešní ostřelování Kyjeva ruskými raketami, uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Rostyslav Smirnov na facebooku. Ze jeho vyjádření vyplývá, že šlo o bilanci prvních zásahů, po kterých ale na ukrajinskou metropoli dopadly další střely.

Zásahy podle starosty Vitalije Klička utrpěly i budovy, které jsou součástí „kritické infrastruktury“ města.

„Rusko znovu zaútočilo na Kyjev. Ve městě po vyhlášení leteckého poplachu zahřmělo několik výbuchů, tři či čtyři,“ napsala agentura Unian. O několika explozích v centru hlavního města informoval také kyjevský starosta Vitalij Kličko s tím, že podrobnosti budou následovat.

„Jedna z raket zasáhla okolí památníku Hruševského. Pracují záchranáři,“ uvedl na sociální síti poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Kyjev, k němuž se ruské jednotky neúspěšně pokusily proniknout po únorovém začátku ruské invaze na Ukrajinu, nebyl terčem ruských útoků od června. Moskva však v neděli přislíbila odvetu za víkendové poškození Kerčského mostu, vedoucího z Ruska na anektovaný poloostrov Krym.

Nové ostřelování ukrajinského Záporoží si vyžádalo oběť i zraněné

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných včetně dítěte si vyžádalo nové ostřelování ukrajinského města Záporoží, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na radnici. Při novém ostřelování byla v noci na dnešek zničenaněkolikapatrová obytná budova, Informoval dříve šéf oblastní správy Oleksandr Staruch. Město podle něj zasáhlo okolo deseti střel.

  Nová maďarská prezidentka během inaugurace odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu

„Ruští teroristé tuto noc opět připravili civilistu o život. K dnešnímu ránu se ví o jednom mrtvém,“ uvedl tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev. Dodal, že pět lidí utrpělo zranění, včetně dítěte, které pořezaly úlomky okna.

„V důsledku raketového útoku na centrum Záporoží byla znovu zničena obytná budova,“ napsal Staruch na sociální síti Telegram. „Útok si vyžádal zraněné,“ dodal.

„Další nepřátelský útok! Zůstaňte v krytech! Nepřítel dál terorizuje město. Následky se zjišťují,“ uvedl gubernátor, podle kterého na místě zásahu obytné budovy pracují záchranáři a zdravotníci a poskytují lidem nezbytnou pomoc.

V noci na neděli zahynulo při ruském ostřelování Záporoží nejméně 14 lidí, přičemž tento počet ještě může vzrůst, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Zraněno bylo 87 osob, mezi nimiž je deset dětí.

Asi deset ruských raket S-300 zasáhlo i další město na jihu Ukrajiny, Mykolajiv. Útok se podle předběžných údajů obešel bez obětí, uvedl šéf oblastní správy Vitalij Kim.

Rusko, které 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu, opakovaně i přes nashromážděné důkazy a svědectví odmítá, že útočí na civilisty.

Moskva na konci září prohlásila část Záporožské oblasti za ruskou, stejně jako i některá další ukrajinská území, nad kterými se jí podařilo při invazi na Ukrajinu získat kontrolu. Město Záporoží, které mělo před válkou přibližně 700.000 obyvatel, ale zůstává pod kontrolou Kyjeva. Ruskou anexi Kyjev i Západ odmítají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com