V Litoměřicích někdo poškodil sochu rudoarmějce, podstavec upravil do podoby pračky

V Litoměřicích někdo poškodil sochu rudoarmějce. Čelo podstavce upravil do podoby pračky a na těle sochy je pás červené barvy. Město nechá nátěr odstranit a osadí sochu cedulkou, která uvede historické souvislosti. ČTK to dnes řekl starosta Radek Löwy (ANO). V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině se v posledních měsících objevily i další případy ničení památek připomínajících Rudou armádu.

„Je to poměrně čerstvá záležitost. Technické služby města zjistí, čím byl pomník nabarven. Podle toho bude zvolen vhodný způsob odstranění tak, aby byl i šetrný k té soše,“ uvedl. Město plánuje osadit sochu cedulkou, aby byly zřejmé historické souvislosti a to, na čí počest socha na místě stojí. Socha rudoarmějce byla již v minulosti poničena.

Socha rudoarmějce stojí v Jiráskových sadech od roku 1975. V roce 2011 se ve městě diskutovalo o odstranění sochy v souvislosti s revitalizací sadů. Město tehdy uvedlo, že socha tam musí zůstat na základě mezinárodní dohody mezi Českou republikou a Ruskem.

O odstranění památek připomínajících Rudou armádu se diskutovalo nebo stále diskutuje i v dalších městech. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku někdo v srpnu napsal křídou na pomník padlým azbukou „smrt Ukrajině“ a nakreslil trikoloru v barvách ruské vlajky. Z pomníku na náměstí nechalo město už v březnu sundat sochu rudoarmějce, zdůvodnilo to obavami z poškození památky i tím, že by se mohlo něco stát lidem, kteří na ni po začátku války na Ukrajině lezli.

Sochu rudoarmějce se samopalem nechalo z památníku obětem válek v červnu odstranit i město Jaroměř na Náchodsku. Na sochu někdo v květnu na čtyřech místech nasprejoval písmeno Z, symbol ruské invaze na Ukrajinu, a na podstavci zanechal nápis v azbuce o Ivanu okupantovi. O odstranění sousoší s rudoarmějcem se diskutuje také v Pardubicích. V Ústí nad Labem se na jaře zase mluvilo o možnosti umístit na sochu vojáka Rudé armády v Městských sadech ukrajinskou vlajku.

  Dnes je Popeleční středa, křesťanům začíná čtyřicetidenní půst

Podle dřívějšího vyjádření vojenského historika Eduarda Stehlíka není v Česku konec druhé světové války a podíl Rudé armády na osvobození Československa zpochybňován. Zpochybňováno není ani to, že řada rudoarmějců při bojích na českém území položila svoje životy. Připomněl také, že podstatnou část vojáků Rudé armády tvořili Ukrajinci. Podle historika Ondřeje Koláře se pohled na konec druhé světové války politizuje na české i ruské straně.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com