Vyhánění Trumpova ducha začíná. Proč republikáni pohořeli

Ve Spojených státech jsou v podstatě dva způsoby, jak předpovídat volby. První stojí na průzkumech veřejného mínění, druhý se opírá o „fundamenty“, ekonomická a politická fakta, která na základě historické zkušenosti ukazují výsledek. Před letošními „midterms“, jak se přezdívá volbám uprostřed prezidentského funkčního období, se předpoklady vycházející z průzkumů a fundamentů zásadně rozcházely. Což je hlavní důvod překvapení, neboť se nedostavilo očekávané republikánské tsunami, maximálně šlo o malou vlnku.

Průzkumy od začátku ukazovaly na zápas víceméně vyrovnaný. Volby do Senátu, kde se bojovalo o 35 křesel ze sta, podle všeho vyrovnané byly. V případě Sněmovny reprezentantů průzkumy sice favorizovaly republikány, ale neukazovaly žádné drtivé vítězství. Přesto většina komentátorů a analytiků tyto náznaky ignorovala.

Důvod je jednoduchý. Američtí měřiči veřejného mínění se v několikerých posledních volbách šeredně spletli. Soustavně podhodnocovali republikánskou podporu. Přestože o tomto problému věděli a neustále slibovali ho napravit, vždy nakonec volební výsledek republikánů překvapil. Když si tedy průzkumy a fundamenty odporovaly, mnoho lidí se rozhodlo věřit spíš fundamentům. A ty vycházely pro demokraty opravdu špatně.

Zaprvé je tu dějinné pravidlo, že strana prezidenta si v jeho prvních midtermech vede vždy špatně. Pak je tu Bidenova nepopularita. Pozitivně ho hodnotí 41,1 % Američanů, negativně 53,5 %. To tradičně znamená špatné výsledky pro jeho stranu. Stav ekonomiky a obecně americké společnosti také nenahrával demokratům. Jak napsal komentátor Jim Geraghty: Sedm z deseti voličů uvedlo, že jsou se stavem země nespokojeni, ba na něj „naštvaní“. Přibližně tři čtvrtiny voličů v zemi charakterizovaly stav ekonomiky jako „špatný“ nebo „nedobrý“ a stejný počet uvedl, že jim inflace způsobila vážné nebo mírné potíže. Přibližně dvě třetiny respondentů uvedly, že jim potíže způsobují ceny benzinu.

Rodiče se rozčilovali nad ztrátou výuky ve školách kvůli dlouhým uzavírkám kvůli covidu a nevhodným materiálům v učebních osnovách. K tomu je potřeba připočítat stoupající kriminalitu v mnoha městech. Předpoklad, že za takových podmínek se voliči rozhodnou vytrestat stranu právě u moci, se zdál správný. Přesto republikáni uhráli jen plichtu. Místo obří většiny ve Sněmovně reprezentantů budou mít nejspíš převahu jen pár křesel. Senát si udrží pod kontrolou levice. Demokraté slaví, že unikli osudu. Jak se to mohlo stát?

  Zelenskyj odhalil eso v rukávu Ukrajiny. Válečné úsilí brzdí jen Západ

Zdroj: echo24.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com