Zeman chce navštívit Srbsko, s Fialou chce letět do Izraele

Prezident Miloš Zeman chce v lednu nebo únoru příštího roku navštívit Srbsko, kde by měl v Bělehradě otevřít Český dům. Premiéru Petru Fialovi (ODS) navrhl, aby společně letěli do Izraele a otevřeli tam českou ambasádu v Jeruzalémě. Zeman to řekl v pořadu Partie CNN Prima News. Svůj zdravotní stav si pochvaloval a řekl mimo jiné, že mu lékaři odstranili žaludeční sondu. Může také už nyní létat letadlem, nikoli jen vrtulníkem.

„Přede dvěma dny mně vyndali žaludeční sondu. Proto jsem usměvavý v radostné náladě a spokojený se životem. Neboť víte, co to bylo: mít rok v břiše žaludeční sondu?“ řekl Zeman. Loni se prezident potýkal s vážnými zdravotními potížemi. Strávil kvůli nim téměř dva měsíce v nemocnici. Na Frekvenci 1 dodal, že v rámci stravy nemá žádné omezení, musí pouze jít výživový pudink.

Ohledně přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma dnes řekl, že Fiala je pro tento přesun a že to i veřejně prohlásil. Mluvčí vlády Václav Smolka tento týden uvedl, že premiér je přesunu ambasády nakloněn, ale že při nynějším předsednictví v Radě Evropské unie a válce na Ukrajině ale musí vláda řešit aktuálnější výzvy.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se podle Zemana pokouší přesun sabotovat. Lipavský tento týden uvedl, že Česko dodržuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN i jednotný postoj Evropské unie k otázce možného přesunu velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. EU s přesuny nesouhlasí, stejně jako většina států světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává, neboť si na něj činí nárok i Palestinci.

České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od loňského roku úřadovnu. Své ambasády přestěhovalo několik zemí včetně Spojených států, jejich rozhodnutí vyvolalo ostrou reakci Palestinců i arabského světa.

  Část lidí nechce jít na druhou dávku očkování, mají špatnou zkušenost

EU dlouhodobě zastává názor, že jediným realistickým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států, kromě Izraele tedy i palestinského, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich.

Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. Spojené státy, Honduras, Guatemala a Kosovo jsou jediné země, které mají v Jeruzalémě velvyslanectví. Ostatní země je mají v Tel Avivu.

Na závěrečnou zahraniční cestu chce Zeman jet na Slovensko. Na Frekvenci 1 řekl, že rozloučení by se mělo konat v Tatrách. Se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou se předtím setká ještě dvakrát při oslavách vzniku republik. První akce se koná na Nový rok v Bratislavě, v Praze se podobné připomenutí uskuteční v polovině ledna. Zeman řekl, že Čaputová na akci přijala pozvání.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com