Do atentátu na blogera se podle Moskvy zapojili lidé kolem Navalného

Nedělní atentát na ruského blogera v Petrohradu naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného, tvrdí podle agentury Interfax ruský protiteroristický výbor (NAK). Ředitel Navalného Fondu boje proti korupci zapojení lidí kolem vězněného opozičníka do atentátu odmítl. Bloger Vladlen Tatarskij zemřel v neděli při explozi v petrohradské kavárně, prezident Vladimir Putin mu dnes posmrtně udělil vyznamenání. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov zavraždění Tatarského označil za teroristický čin a uvedl, že za ním pravděpodobně stojí Kyjev. Ruské úřady v souvislosti s útokem zadržely ženu.

„Teroristický čin, který se odehrál 2. dubna (v neděli) v Petrohradu a byl namířen proti známému novináři Vladlenu Tatarskému, naplánovaly ukrajinské rozvědky se zapojením agentů z řad osob, které spolupracují s takzvaným Fondem boje proti korupci Navalného,“ citovala agentura Interfax prohlášení NAK. Protiteroristický výbor zároveň uvedl, že také Darja Trepovová, kterou dnes zadržely úřady v souvislosti s úmrtím Tatarského, je Navalného aktivní podporovatelkou.

Ředitel Fondu boje proti korupci Ivan Ždanov jakékoli zapojení své organizace do atentátu odmítl. „Tomu se opravdu nevěnujeme … Propagandistu jednoduše odstranili sami lidé z FSB (ruské tajné služby, pozn. ČTK). Dělají to od roku 2014, vesele vraždí a tráví jeden druhého,“ komentoval případ na sociálních sítích Ždanov. Navalného Fond boje proti korupci ruské úřady v roce 2021 označily za extremistický a zakázaly jeho činnost.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina se s odkazem na NAK o atentátu vyjádřil jako o teroristickém činu a hovořil o možném zapojení Ukrajiny. „Jsou data, soudě podle vyjádření NAK, že do naplánování tohoto teroristického činu mohou být zapojeny ukrajinské rozvědky,“ uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu.

Bloger Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, zahynul při výbuchu v kavárně během takzvaného vlasteneckého večera. Vyšetřovatelé se podle agentury Interfax domnívají, že se tak stalo poté, co mu žena dala jako dárek sádrovou sošku. Podle prvních zpráv bylo v této sošce patrně ukryté po domácku vyrobené výbušné zařízení. Podle ruských úřadů utrpělo při výbuchu zranění dalších asi 30 osob. Petrohradský informační portál Fontanka zveřejnil fotografie, které údajně zachycují ženu chvíli po předání sošky.

  Německá vláda přehodnotí finanční podporu Palestině, projedná to s Izraelem

Prezident Putin v dnes vydaném dekretu udělil Tatarskému posmrtně Řád za statečnost. Stejné vyznamenání obdržela – rovněž posmrtně – dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina Darja Duginová, která zahynula loni v srpnu při explozi svého vozu. I tento útok přisoudily ruské úřady ukrajinským tajným službám.

Čtyřicetiletý Tatarskij měl na svém profilu na síti Telegram 560.000 sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Měl vazby na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Kreml, vedení separatistické Doněcké lidové republiky i ruské nacionalisty, kteří ovládají informační prostor v Rusku od začátku války proti Ukrajině.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com