Čína a Rusko ostře kritizují společné prohlášení ze summitu G7

Čína se ostře vymezila proti společnému prohlášení lídrů skupiny velkých ekonomik G7 v Hirošimě, podle Pekingu se vměšuje do vnitřních záležitostí Číny, včetně otázky Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters čínská diplomacie dala svůj nesouhlas s prohlášením najevo Japonsku, které summit pořádá. Podobně výstup G7 kritizoval také ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov, podle něhož mají rozhodnutí přijatá na summitu za cíl „dvojí omezení vlivu“ Ruska a Číny.

Čína by podle prohlášení G7 z Hirošimy měla na Rusko naléhat, aby „zastavilo svou vojenskou agresi a okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhlo své vojáky z Ukrajiny“. Spojené státy, Kanada, Japonsko a čtyři evropští členové také uvádějí, že nechtějí svou politikou Čínu poškodit, vyjadřují ale také nesouhlas s „jakýmikoli jednostrannými pokusy změnit silou nebo nátlakem status quo“ v jihovýchodní Asii, což je odkaz především na čínské nároky na Tchaj-wan. K širší otázce vztahů s Pekingem lídři G7 uvádějí, že jsou „připraveni budovat konstruktivní a stabilní vztahy“.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Čínská diplomacie uvedla, že s prohlášením lídrů G7 důrazně nesouhlasí. Lídři G7 podle Pekingu v dokumentu ignorují čínské obavy a na Čínu útočí a vměšují se jejích vnitřních záležitostí.

Také šéf ruské diplomacie Lavrov prohlášení označil za protiruské a protičínské s tím, že cílem přijatých rozhodnutí je zároveň omezit vliv Ruska i Číny. Zopakoval také tvrzení, že Západ využívá Ukrajinu jako nástroj k docílení strategické porážky Ruska, píše Reuters. Spojené státy a jejich spojenci to odmítají a tvrdí, že pomáhají Ukrajině bránit se proti nelegální válce.

„Úkol byl stanoven hlasitě a otevřeně – porazit Rusko na bojišti, ale nezastavit se u toho, nýbrž eliminovat je jako geopolitického konkurenta,“ řekl Lavrov. Prohlásil také, že Západ usiluje o to, aby další země přerušily s Ruskem obchodní vztahy, a dodal, že Moskva má mnoho spojenců.

  Francouzské volby jsou těsné, Macron může doufat ve většinu

Lídři G7 v dnešním prohlášení zopakovali, že budou Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude potřeba pro dosažení spravedlivého a trvalého míru. V pátečním prohlášení také slíbili posílit ekonomické sankce vůči Rusku.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com