Verstappen prodloužil neporazitelnost Red Bullu

Dvojnásobný mistr světa Max Verstappen vyhrál Velkou cenu Rakouska formule 1. Nizozemský pilot si upevnil vedení v šampionátu a prodloužil neporazitelnost Red Bullu, který ovládl všechny dosavadní závody v sezoně.

Verstappen opět zvítězil s naprostým přehledem, vyhrál sedmou Grand Prix v sezoně a pátou za sebou. Druhý dojel Charles Leclerc z Ferrari a připsal si nejlepší výsledek v sezoně. Třetí příčku obsadil Sergio Pérez z Red Bullu.

Verstappen po startu z pole position ustál útok Leclerca a poté už o vedení přišel jen krátce po zastávce boxech. Postupně si vypracoval takový náskok, že si v závěru mohl dovolit zajet znovu pro čerstvé gumy, aby na nich získal bonusový bod za nejrychlejší kolo.

„Nejdůležitější bylo první kolo, abych udržel první místo. Pak už jsme si jeli vlastní závod,“ řekl Verstappen. „Přijeli jsme s vylepšeným vozem a v pátek a dneska jsme z toho vytěžili maximum. Být zpátky na pódiu je super,“ přidal Leclerc.

Pilot Ferrari na druhém místě zaostal o pět sekund. Pérez, který o třetí příčku svedl dlouhý a strhující souboj s Carlosem Sainzem z Ferrari, na Verstappena ztratil dvanáct sekund. V průběžném pořadí na něj po devíti závodech ztrácí 81 bodů.

„Na titul se snažím nemyslet. Jen si užívám práci s týmem a skvělé auto. Víkendy se sprintem jsou hodně hektické a spousta věcí se může pokazit. Naštěstí nám tady vyšlo všechno, na co jsme sáhli,“ prohlásil Verstappen.

Další závod je na programu za týden v Silverstonu a Red Bull bude v součtu s minulým ročníkem usilovat o jedenáctou výhru za sebou, čímž by vyrovnal rekord McLarenu z roku 1988. Dnes se dotáhl na druhou příčku patřící Ferrari a Mercedesu, který deset závodů v řadě vyhrál dokonce třikrát.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spielbergu:

49. kolo ELH: Pardubice vyhrály v Boleslavi, Sparta zvítězila v Litvínově

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:25:33,607, 2. Leclerc (Mon./Ferrari) -5,155, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -17,188, 4. Sainz (Šp./Ferrari) -21,377, 5. Norris (Brit./McLaren) -26,327, 6. Alonso (Šp./Aston Martin) -30,317.

Nejrychlejší kolo: Verstappen.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 23 závodů): 1. Verstappen 229, 2. Pérez 148, 3. Alonso 129, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) 108, 5. Sainz 86, 6. Leclerc 72.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 377, 2. Mercedes 178, 3. Aston Martin 172, 4. Ferrari 158, 5. Alpine 48, 6. McLaren 27, 7. Haas 11, 8. Alfa Romeo 9, 9. Williams 7, 10. Alpha Tauri 2