Romancov: Zelenskyj na okružní cestě mobilizoval podporu před summitem NATO

Cílem „okružní“ cesty ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jejíž součástí bylo na 16 hodin i Česko, je podle politologa Michaela Romancova nepochybně mobilizace podpory pro ukrajinské politické a vojenské potřeby před blížícím se summitem NATO, který se ve Vilniusu koná příští týden. Romancev to dnes řekl na dotaz ČTK, podle něho však v Praze zazněla i bilaterální témata.

Zelenskyj do Česka přiletěl ve čtvrtek vpodvečer z Bulharska, dnes před polednem zamířil na Slovensko, čeká ho ještě Turecko. „Za velkou výhodu se dá považovat skutečnost, že Česko je momentálně v otázce pomoci Ukrajině politicky zcela jednotné. Například v Bulharsku, jak zaznamenala média, tomu tak nebylo,“ poznamenal Romancov ve vyjádření pro ČTK. Politolog připomenul, že Zelenskyj ocenil v Praze jak oficiální pomoc, které se Ukrajině od Česka dostalo, tak i aktivity občanské společnosti a individuálních lidí.

Jednotný přístup české politické scény podle Romancova mohl pomoci při jednáních delegací. Vzhledem k tomu, že všechny země, které Zelenskyj navštívil, jsou členy NATO, je podle politologa logické předpokládat, že blížící se alianční summit ve Vilniusu byl hlavním bodem programu. Jednání se, vedle potenciálního členství Ukrajiny v NATO, nepochybně také dotklo otázky fungování Rady NATO, míní.

„V unijních zemích se jednání týkala i bezpečnostních záruk pro Ukrajinu ze strany EU,“ uvedl dále Romancov s tím, že před krátkou dobou je poměrně zásadně odmítly unijní neutrální státy – Rakousko, Irsko a Kypr.

Při návštěvě Prahy přijali Zelenského prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, šéf Senátu Miloš Vystrčil (oba ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Fiala oznámil, že ČR daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice, pomůže s výcvikem pilotů a daruje zemi simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině. Zdůraznil, že podpora Ukrajiny je pro českou vládu zahraničněpolitickou prioritou. Pomoc bude podle něho intenzivně pokračovat ve všech oblastech.

  Rozkol nebo anexe Rusko připravuje vlastní scénáře „řešení“ konfliktu v Bělorusku

Během čtvrteční návštěvy Sofie se Zelenskyj střetl se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem. Nesouhlasil s jeho vyjádřením, kdy mimo jiné uvedl, že „konflikt nemá vojenské řešení“. „Toto není konflikt, ale válka,“ oponoval mu ukrajinský prezident. Bulharský prezident následně požádal televizní kameramany, aby místnost v prezidentském paláci, kde se schůzka konala, opustili. O slovní výměně mezi oběma státníky informovala bulharská média i server Politico.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com