Ruský útok na Černihiv zabil pět lidí

Nejméně sedm mrtvých si vyžádal dnešní ruský raketový útok na severoukrajinský Černihiv, dalších 110 osob utrpělo zranění. Oznámily to podle ruskojazyčného serveru BBC úřady města. Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti uvedlo, že jeho armáda „zcela eliminovala“ zhruba 150 ukrajinských vojáků, kteří se pokoušeli překročit řeku Dněpr. Ze sdělení ruských úřadů není jasné, co mají výrazem „eliminovat“ na mysli. Ukrajina také podle Moskvy zaútočila na vojenské letiště v Novgorodské oblasti, stovky kilometrů od ukrajinských hranic.

„Ruská raketa zasáhla v našem Černihivu přímo městské centrum. Náměstí, polytechnická univerzita, divadlo,“ napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti telegram. „Obyčejná sobota, kterou Rusko změnilo v den bolesti a ztrát. Jsou tam mrtví, jsou tam zranění,“ dodal. Podle ministra vnitra Ihora Klymenka je hospitalizovaných 25 lidí včetně 12leté dívky. Starosta Černihivu Oleksandr Lomako později dodal, že obětí včetně mrtvých je 117. Město vyhlásilo třídenní smutek.

V divadle v severoukrajinském městě se podle agentury Unian konala výstava výrobců bezpilotních letounů. V okamžiku dopadu rakety bylo na místě mnoho civilistů. Ukrajinské úřady z bezpečnostních důvodů předem nezveřejnily, kde přesně se událost uskuteční, a místo konání oznámily až čtyři hodiny před začátkem, píše Unian. Podle svědků raketa zasáhla přímo výstavní prostory.

Ukrajinské letectvo dříve oznámilo, že Rusko v noci na dnešek vyslalo na ukrajinské území 17 dronů, z nichž 15 se podařilo sestřelit. Ruské bezpilotní letouny vzlétly z ruské Kurské oblasti a na Ukrajinu, která se brání ruské invazi už téměř 18 měsíců, přiletěly ze severovýchodu. Oblasti v centrální a západní části Ukrajiny vyhlásily letecký poplach.

„(Ukrajinské síly) zničily 15 nepřátelských dronů,“ uvedlo ukrajinské letectvo. Co se stalo se dvěma nesestřelenými stroji, neupřesnilo.

  Výbuch v Polsku zabil dva lidi. Mohlo jít o ruské rakety, Varšava svolala bezpečnostní radu

O akci na jižním úseku frontu, při které se ruské armádě podařilo překazit operaci ukrajinských vojáků, dnes informovalo ruské ministerstvo obrany. „Ruská armáda porazila nepřátelský výsadek o zhruba 150 lidech, kteří se snažili získat pozice na levém břehu Dněpru,“ citovala agentura AFP z prohlášení ministerstva. Řeka v těch místech tvoří frontovou linii.

Ruské úřady zároveň ohlásily dva vzdušné ukrajinské útoky, jeden na Krymský poloostrov, který Moskva anektovala v roce 2014, a druhý na vojenské letiště v Novgorodské oblasti na severozápadě Ruska.

Nad Krymem ruská protiletecká obrana sestřelila ukrajinskou střelu a incident si nevyžádal žádné oběti ani škody, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

V Novgorodské oblasti, která leží stovky kilometrů od ruských hranic s Ukrajinou, ukrajinský dron podle ruského ministerstva způsobil požár a poškodil jedno vojenské letadlo. Nikdo ale nebyl zraněn a plameny se podařilo rychle uhasit, ohlásila Moskva. Agentura AFP podotkla, že ruská armáda jen vzácně připouští útoky na svou vojenskou infrastrukturu.

V posledních měsících se zvýšil počet hlášení ruských úřadů o ukrajinských dronových útocích hluboko za ukrajinsko-ruskými hranicemi, připomíná agentura Reuters. Jeden bezpilotní letoun tento týden narazil do budovy v centru Moskvy poté, co jej ruská protivzdušná obrana sestřelila, a narušil letecký provoz na všech civilních letištích ruské metropole vzdálené od hranic stovky kilometrů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com