Mezi evropskými lídry je silná vůle k další podpoře Ukrajiny, řekl Macron

Z účastníků summitu Evropského politického společenství (EPC) byla cítit silná vůle pokračovat v podpoře Ukrajiny. Po první části jednání vrcholné schůzky více než čtyř desítek evropských politiků to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že ujistil ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského o další podpoře ze strany Francie.

Šéfové států Evropské unie a dalších zemí sdružených v EPC se ve španělské Granadě sešli v době, kdy je v některých zemích patrná slábnoucí ochota pokračovat v poskytování zbraní a další pomoci Ukrajině, která se již dvacátý měsíc brání ruské agresi. Kvůli tahanicím kolem rozpočtu visí otazníky také nad výší další pomoci ze strany největšího přispěvatele, Spojených států.

„Nemáme právo být unaveni. Máme velmi hluboký a velmi silný závazek, protože všichni víme, že se bavíme o Evropě a o samotné možnosti mít na kontinentu trvalý mír,“ řekl Macron novinářům po jednání s ostatními prezidenty a premiéry.

Zelenskyj dnes své kolegy přesvědčoval k pokračování jejich pomoci. Ukrajinský prezident na úvod jednání prohlásil, že Kyjev musí zvítězit v obranné válce proti Rusku, aby ruský prezident Vladimir Putin neobrátil svoji agresi vůči jiné zemi.

Podle agentury AFP ukrajinský prezident v rozhovoru se skupinou novinářů připustil, že současná nejistá politická situace v USA je „nebezpečná“, ale že doufá v pokračující podporu slíbenou od obou amerických politických stran.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell připomněl, že EU chystá pro příští čtyři roky pro Kyjev finanční pomoc ve výši 50 miliard eur, bez USA však podle něj potřeby Ukrajiny pokrýt zdaleka nestačí.

„Je evidentní, že Evropa nemůže nahradit Spojené státy,“ podotkl Borrell. Mezi evropskými politiky navíc přibývá skeptických hlasů. Vedle maďarského premiéra Viktora Orbána trvale odmítajícího posílat zbraně Ukrajině se brzy může postavit kandidát na nového předsedu slovenské vlády Robert Fico, který v předvolební kampani mluvil o zastavení slovenské pomoci.

  Ruský voják dostal v Kyjevě za vraždu ukrajinského civilisty doživotí

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com