EK doporučila začít jednání o vstupu Ukrajiny, Moldavska a Bosny do EU

Evropská komise v pravidelném hodnocení ocenila reformy, které státy usilující o vstup do Evropské unie realizují, a doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou, Moldavskem a Bosnou a Hercegovinou, zatímco Gruzie by měla získat status kandidáta. Nutné je ale splnění dalších podmínek komise, uvedla její předsedkyně Ursula von der Leyenová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil doporučení za historický krok, uvítali je i činitelé dalších zemí. Návrh musí jednomyslně schválit členské státy, jejichž lídři o něm budou jednat na prosincovém summitu.

Kyjev, který přihlášku do EU podal krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru, velmi usiluje o oficiální zahájení rozhovorů do konce roku. Komise k tomu otevřela dveře, když v dnešním hodnocení ocenila reformy, které Ukrajinci podnikají například v oblasti justice i boje proti korupci. Všechny podmínky pro začátek přístupových jednání však Kyjev zatím nesplnil, musí tedy dál pokračovat v reformách, vyplývá z hodnotící zprávy.

„Jde o silný a historický krok, který připravuje cestu k silnější Evropské unii s Ukrajinou jako jejím členem,“ reagoval na doporučení komise Zelenskyj.

Do stejné fáze přijímacího procesu posunula unijní exekutiva také Moldavsko, které stejně jako Ukrajina získalo kandidátský status loni v červnu. Kišiněv by podle komise měl dále pokročit například v boji s korupcí a zavádět i další reformy. Prezidentka Maia Sanduová dnes prohlásila, že její země bude „nadále neúnavně pracovat na dosažení tohoto cíle“.

Pro mnohé diplomaty nečekaně doporučila komise začít přístupová jednání i s Bosnou a Hercegovinou. V balkánské zemi jsou sice vidět pokroky v boji proti organizovanému zločinu, praní špinavých peněz či terorismu, zvláště některé sporné zákony přijímané bosenskými Srby jsou však podle komise znepokojující. Také Bosna musí splnit další podmínky, aby rozhovory začaly, uvedl Brusel, který další hodnotící zprávu předloží členským zemím do jara příštího roku. Někteří diplomaté se pozastavují nad pozitivním hodnocením Bosny, která podle nich v poslední době žádného pokroku nedosáhla.

  Spolek: Tálibán unesl jednoho z tlumočníků spolupracujících s armádou

Gruzie se dnes dočkala doporučení, aby jí EU udělila status kandidáta, který loni na rozdíl od Ukrajiny a Moldavska nezískala. Gruzie by přitom podle komise měla potlačit dezinformace a politickou polarizaci a rovněž zajistit uspořádání svobodných a spravedlivých voleb v roce 2024.

Komise hodnotila také pět dalších balkánských zemí. Vedle Bosny usilují o vstup do EU také Albánie, Severní Makedonie, Srbsko, Černá Hora a Kosovo. Brusel ocenil jejich reformní úsilí, ale pokrok nutný pro zahájení další fáze přijímacího řízení u nich nevidí. Černá Hora byla dosud ve vyjednáváních nejdál, kvůli nestabilní politické situaci se tam však „pokrok v reformách do značné míry zastavil,“ uvedla komise. Srbsku zase kromě reforem v oblasti právního státu doporučila, aby přijalo podobné sankce proti Rusku, jaké zavedla EU.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com