Borrell slíbil Kyjevu více než milion nábojů do konce roku, uvádí média

Ukrajina dostane do konce roku více než milion dělostřeleckých nábojů, přislíbil dnes podle ukrajinských médií v Kyjevě šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské agresi, zůstává podle něj hlavní prioritou unie, která by měla bránící se zemi poskytnout vše potřebné k vítězství. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba při této příležitosti naléhal především na rychlé zvýšení dodávek dělostřelecké munice, kterou ukrajinské jednotky potřebují k odražení ruských útoků. EU loni slíbila Ukrajině dodat milion nábojů do března, ale slib dokáže naplnit nejvýše z poloviny, připomněl server BBC News.

Borrell podle agentury Unian poukázal na růst zbrojní výroby v EU o 40 procent, což mu dovoluje uvést konkrétní množství munice, kterou dostane Ukrajina. „Do konce roku počítáme s 1,155.000 (náboji),“ řekl.

Borrrll před cestou do Kyjeva upozorňoval, že unie neplní vlastní plány dodávek dělostřelecké munice Ukrajině nikoliv kvůli nedostatečným výrobním kapacitám, ale protože náboje jsou exportovány do jiných zemí.

Ukrajina očekává od EU tři naléhavé kroky ke zvýšení objemu dodávek dělostřeleckých nábojů, uvedl Kuleba podle agentury Interfax-Ukrajina. Vyzval vlády členských zemí EU, aby podepsaly dlouhodobé kontrakty se zbrojovkami, které by jim pomohly zvýšit výrobní kapacity. Dalším krokem má být odstranění všech právních a administrativních překážek bránících spolupráci evropských a ukrajinských zbrojovek. Za nezbytné ukrajinský ministr označil také jednání s evropskými zbrojovkami a s třetími zeměmi, aby upravily stávající kontrakty a prioritně se zaměřily na dodávky munice Ukrajině. Současně je záhodno zvýšit dovoz munice z třetích zemí. Pokud se to podaří, pak zvýšení dodávek dělostřeleckých nábojů pocítí vojáci bojující na frontě, dodal ministr.

Kvůli ruskému vzdušnému útoku na ukrajinské hlavní město byl Borrell nucen druhý den své čtvrté návštěvy Kyjeva od začátku války zahájit v protileteckém krytu. Na tiskové konferenci vybídl k uctění obětí náletu a podotkl, že si uvědomuje, že od vypuknutí války se Ukrajinci museli uchýlit do krytu při více než 40.000 ruských útocích.

  USA podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com