Trumpovi se po obřím finančním trestu nedaří najít ručení

Americký exprezident Donald Trump několik dní před vypršením lhůty stále nemá ručitele, který by pokryl jeho únorový finanční trest ve výši 454 milionů dolarů (přes deset miliard Kč), zatímco se proti němu odvolává. Jeho právníci v pondělí soudu oznámili, že zajistit si takto vysoký dluhopis není možné. Nezasáhne-li vyšší instance, newyorské úřady by mohly začít Trumpovi zabavovat majetek, píše deník The New York Times (NYT).

Exprezident nemusí uvedenou částku vyplatit, zatímco poběží odvolací řízení, musí ale soudu prokázat, že stát peníze v případě potvrzení verdiktu dostane. Na to, aby složil částku soudu nebo si zajistil ručitele, který by to udělal za něj, při tom má za aktuálního stavu čas do příštího pondělka. Podle NYT mu hrozí, že se mu úřady pokusí zmrazit účty nebo zabavit nemovitosti.

Trumpův tým se v uplynulých týdnech pokoušel dojednat ručení za stamilionový trest a oslovil na 30 zajišťovacích společností, nikde však neuspěl, uvedli exprezidentovi právníci. V novém soudním podání napsali, že dojednat dluhopis na uvedenou obří částku je „prakticky nemožné“.

Trest pramení z občanskoprávního procesu, v němž vláda New Yorku žalovala exprezidenta a jeho firmu Trump Organization za systematické zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny. Soudce Arthur Engoron téměř všechna tvrzení prokurátorů uznal a v únoru nařídil Trumpovi zaplatit přes 350 milionů dolarů. Nejde při tom formálně o pokutu, nýbrž o snahu přimět žalovaného vrátit peníze, které podle soudu nabyl neprávem. Dalších asi 100 milionů dolarů pak má Trump zaplatit na úrocích, které se počítají zpětně za několik let a neustále narůstají.

Exprezident od počátku vinu odmítá a podobně jako čtyři obžaloby proti své osobě prezentuje i občanskoprávní verdikt jako součást jakéhosi spiknutí, zatímco za Republikánskou stranu znovu kandiduje do Bílého domu. Proti rozhodnutí soudce Engorona se odvolává, odvolací instance ale zatím vymáhání jeho verdiktu nezablokovala.

  Rusko stále využívá wagnerovce. Chce je nasadit v rozvojových státech pod větším dohledem Kremlu

Pokud se tak v následujícím týdnu nestane, newyorská generální prokuratura může příští pondělí zahájit kroky proti Trumpovi, uvádí agentura AP. Generální prokurátorka Letitia Jamesová minulý měsíc uvedla, že se bude snažit zabavit některé jeho majetky, když nebude schopen svůj trest pokrýt.

Zda má Trump na to, aby bez prodeje svých nemovitostí či jiného majetku požadovanou částku soudu složil sám, není jasné. V rámci daného procesu loni vypověděl, že jeho finanční rezervy přesahují 400 milionů dolarů, mnoho podrobností o jeho účetnictví ale k dispozici není.

Deník NYT napsal, že i kdyby odvolací soud Trumpovy argumenty odmítl, stále by se mohl odvolat k vyšší instanci. Podle zdrojů listu exprezidentův tým zatím nevylučuje ani vyhlášení bankrotu u podniků zapletených do kauzy. „Tato varianta je však politicky problematická v čase předvolební kampaně, v níž je předpokládaným nominantem republikánů,“ dodává NYT.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com