Ledecká vyhrála poslední super-G sezony v Saalbachu, závod mužů ovládli Švýcaři

Ester Ledecká ovládla v Saalbachu závěrečný superobří slalom sezony lyžařského Světového poháru a den před 29. narozeninami oslavila první triumf po více než dvou letech a od předloňského zranění klíční kosti. Olympijská vítězka v této disciplíně z her v Pchjongčchangu 2018 porazila o 28 setin sekundy Italku Federicu Brignoneovou, třetí byla Norka Kajsa Vickhoff Lieová. Malý křišťálový glóbus za hodnocení super-G získala jistá vítězka seriálu Švýcarka Lara Gutová-Behramiová, která dnes byla sedmá. Její krajan Marco Odermatt obhájil malý glóbus. V závěrečném super-G dojel pátý, pro první výhru v kariéře si dojel jeho krajan Stefan Rogentin. I zbylá dvě místa na stupních vítězů obsadili Švýcaři – druhý byl Loic Meillard a třetí Arnaud Boisset.

„Tak nějak jsem si to představovala. Jsem hlavně ráda, že už mám veškerou svoji sílu zpátky, že můžu jezdit tak, jak jsem zvyklá a můžu předvést jízdu, kterou bych chtěla. Moc si vážím, že už se cítím dobře. Hlavně musím i poděkovat celému svému týmu. Opravdu jsem moc vděčná, že je všechny mám a mohla jsem jim dát aspoň takový malý dáreček i já,“ citovaly Ledeckou weby iSport.cz a iDNES.cz.

Ledecká naposledy vyhrála ve Světovém poháru lyžařek sjezd v Crans Montaně v únoru 2022. V této sezoně po návratu po dvou operacích klíční kosti byla dosud nejlépe třetí v superobřím slalomu před třemi týdny v norském Kvitfjellu.

Dnes v Rakousku vybojovala čtvrtý triumf v lyžařském SP, na pódium se probojovala podesáté. Super-G se jí do dneška povedlo vyhrát v prosinci 2020 ve Val-d’Isere. V hodnocení disciplíny se posunula z jedenáctého na konečné šesté místo.

Navíc má Ledecká 24 prvenství na snowboardu a celkem 38 medailových umístění v paralelních disciplínách.

Závodnice si vyzkoušely trať ve středisku Saalbach-Hinterglemm jen ve středu. O den později byl trénink zrušen, protože organizátoři chtěli z preventivních důvodů šetřit trať. Na startu dnes bylo 21 účastnic.

  Španěl Alcaraz vyhrál Wimbledon, obhájce Djokoviče udolal v pěti setech

Ledecká vyrazila s číslem 8. Díky vydařené jízdě ve spodní části tratě byla v cíli první o 45 setin před Němkou Kirou Weidleovou. Na její čas pak neúspěšně útočily i vítězka seriálu Gutová-Behramiová či Rakušanka Cornelia Hütterová, jež rovněž měla šanci vybojovat malý glóbus.

„Nejvíc jsem asi získala ve střední pasáži. Tam to bylo takové skoro obřákové – zleva doprava. Snažila jsem se jet co nejčistěji a hnát do dolů. Myslím, že jsme s Franzem (Gamperem) a Tomášem (Bankem) udělali skvělou prohlídku. Jsem ráda, že je tu mám. Poradili a teď můžeme všichni slavit,“ řekla Ledecká.

Nejblíže se k ní dostala Brignoneová, po dojezdu ztratila 28 setin. Třetí Lieová zaostala o další dvě setiny a nepomohl jí ani nejrychlejší třetí a čtvrtý sektor. Ledecká zvládla super-G v čase 1:15,94 a jako jediná stlačila čas pod minutu a šestnáct vteřin.

„Federica je skvělá lyžařka. Je neskutečné, jak jezdí obřáky, super-G, je opravdu multifunkční. Jsem moc pyšná, že můžu být s ní na pódiu. Pro mě je to úžasný zážitek a úspěch. Znamená to, že umím taky trochu lyžovat,“ podotkla Ledecká.

Dvaatřicetiletá Gutová-Behramiová získala v sezoně vedle celkového triumfu v SP druhý malý křišťálový glóbus. Předtím ovládla také hodnocení obřího slalomu. V sobotním závěrečném závodu sezony bude rovněž hájit vedení ve sjezdu.

„Ve sjezdu mám teď natrénováno trochu míň, ale budu dělat, co budu moct, abych byla zase v cíli nejrychlejší. To tak dělám každý závod, občas to vyjde, občas ne,“ dodala Ledecká.

Odermatt obhájil glóbus za super-G, finále SP v Saalbachu vyhrál Rogentin

Švýcarský lyžař Marco Odermatt obhájil malý glóbus za hodnocení superobřího slalomu. V závěrečném super-G na finále Světového poháru v Saalbachu skončil král končící sezony pátý, pro první výhru v kariéře si dojel jeho krajan Stefan Rogentin.

  Tenisovou anketu Zlatý kanár poprvé vyhrála Siniaková, na trůnu vystřídala Krejčíkovou

Šestadvacetiletý Odermatt přidal křišťálový glóbus za superobří slalom k velkému za celkového hodnocení a malému za obří slalom. Na kontě už má osm sezonních trofejí a další může přidat v neděli ve sjezdu, jehož průběžné pořadí vede.

Švýcarská reprezentace dnes potvrdila, že není jen Odermattovým doplňkem, a i bez jeho účasti obsadila kompletní stupně vítězů. Devětadvacetiletý Rogentin, jehož dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z loňského super-G ve Wengenu, zvítězil o tři setiny před Loicem Meillardem a o 15 setin před Arnaudem Boissetem.

„Sledoval jsem je na startu, jeli úžasně,“ ocenil reprezentační kolegy Odermatt. „Věděl jsem, že dnes bude velmi těžké být tak rychlý jako oni, ale potřeboval jsem to, takže jsem se svým výsledkem a dalším glóbem spokojený,“ dodal.

Mezi švýcarské kvarteto se vklínil Francouz Cyprien Sarrazin. Odermatt na vítězného krajana ztratil 64 setin a nechal za sebou i Rakušana Vincenta Kriechmayra, jenž ho dnes jako jediný mohl teoreticky v pořadí disciplíny předstihnout. Celkově ho porazil o 86 bodů.

„Moje minulá sezona v super-G byla téměř dokonalá. Byl to můj první glóbus z rychlostní disciplíny, takže to bylo možná ještě mimořádnější, ale i dnes jsem o to musel bojovat,“ řekl olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa.

Aktuálně má Odermatt v celkovém hodnocení 1947 bodů a k tomu, aby překonal svůj loňský rekord, musí vyhrát nedělní sjezd. Hodnocení nejrychlejší disciplíny vede o 42 bodů před Sarrazinem, a pokud první místo udrží, získá čtvrtý křišťálový glóbus v jedné sezoně jako první muž od Rakušana Hermanna Maiera, jenž to dokázal v letech 2000 a 2001.

Finále SP – superobří slalom:

Muži: 1. Rogentin 1:13,36, 2. Meillard -0,03, 3. Boisset (všichni Švýc.) -0,15, 4. Sarrazin (Fr.) -0,59, 5. Odermatt (Švýc.) -0,64, 6. Kriechmayr (Rak.) a Paris (It.) oba -0,76.

  Ukrajina a další země odmítají hrát s mladými ruskými fotbalisty

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 7 závodech): 1. Odermatt 495, 2. Kriechmayr 409, 3. Haaser (Rak.) 271, 4. Rogentin 244, 5. Bosca (It.) 230, 6. Sarrazin 224.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 36 závodů): 1. Odermatt 1947, 2. Meillard 1073, 3. Feller (Rak.) 952, 4. Kristoffersen (Nor.) 754, 5. Sarrazin 734, 6. Kriechmayr 707, …123. Zabystřan (ČR) 11.

Ženy: 1. Ledecká (ČR) 1:15,94, 2. Brignoneová (It.) -0,28, 3. Lieová (Nor.) -0,30, 4. Venierová -0,35, 5. Hütterová (obě Rak.) -0,43, 6. Weidleová (Něm.) -0,45.

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 9 závodech): 1. Gutová-Behramiová (Švýc.) 576, 2. Brignoneová 546, 3. Hütterová 516, 4. Venierová 380, 5. Lieová 337, 6. Ledecká 287.

Průběžné pořadí SP (po 38 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová 1716, 2. Brignoneová 1552, 3. Shiffrinová (USA) 1409, 4. Hectorová (Švéd.) 922, 5. Hütterová 813, 6. Vlhová (SR) 802, …26. Ledecká 350, 62. Dubovská 113, 115. Jelínková (obě ČR) 9.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com