Putin zpochybnil, že by za útokem na koncertní síň stáli islámští radikálové

Ruský prezident Vladimir Putin dnes zpochybnil, že by za březnovým útokem na koncertní síň u Moskvy mohli být islámští fundamentalisté. K masové střelbě, při níž zahynulo nejméně 144 lidí, se opakovaně přihlásila organizace Islámský stát (IS) a řada zahraničních expertů tato prohlášení označila za věrohodná. Putin a další ruští představitelé ale z útoku opakovaně obvinili Ukrajinu. Kyjev jakékoli zapojení do událostí v Moskvě popřel. Ruská tajná služba FSB dnes podle médií oznámila dopadení dalších tří podezřelých z napomáhání pachatelům útoku; všichni podle ní pocházejí z převážně muslimské Střední Asie, kde afghánská odnož IS verbuje své příznivce.

„Rusko nemůže být objektem teroristických útoků islámských fundamentalistů,“ řekl dnes podle agentury TASS Putin. Naše země demonstruje unikátní příklad mezikonfesijní jednoty a porozumění i mezináboženské a mezietnické jednoty,“ dodal. Prohlásil rovněž, že Rusko si i na mezinárodním poli vede tak, že by islamisté neměli k útoku na něj důvod. „Máme veškeré důvody domnívat se, že hlavním cílem krvavého a hrozného teroristického činu v Moskvě bylo právě naši jednotu poškodit,“ uvedl Putin.

Několik odborníků oslovených agenturou Reuters už dříve sdělilo, že útok nese rukopis IS. Český bezpečnostní expert Adam Dolník upozornil, že organizace si už v minulosti brala za cíl Rusy. V této souvislosti připomněl útok z roku 2015 na let z egyptského Šarm aš-Šajchu do Petrohradu nebo útok na ruskou ambasádu v Kábulu z roku 2022.

Rusko v nedávné historii zažilo i několik velkých útoků spojovaných s čečenskými separatisty. V roce 2010 připravily 40 lidí o život sebevražedné útoky v moskevském metru. Při útoku na školu v Beslanu v roce 2004 zahynulo přes 330 lidí. V roce 2002 zemřelo při obléhání divadla Dubrovka čečenskými ozbrojenci a následném zásahu ruského komanda 129 civilistů.

FSB dnes oznámila, že v metropoli, na Urale a na Sibiři zadržela další tři podezřelé z napomáhání pachatelům útoku v Crocus City Hall. „V Moskvě, Jekatěrinburgu a Omsku jsme zadrželi ruského občana a dva cizí občany, všechny původem ze středoasijského regionu, kteří se podíleli na teroristickém činu, spáchaném 22. března,“ citoval TASS z vyjádření tajné služby. „Dva ze zadržených převáděli peníze na nákup střelných zbraní a dopravních prostředků použitých při teroristickém činu, třetí se podílel na verbování kompliců teroristického útoku a financování jeho vykonavatelů,“ dodala FSB. Zveřejnila také záběry ze zatčení podezřelých; jeden z nich před kamerou říká, že byl zadržen „za teroristický útok v Krokusu“.

  Voják na letišti ve Voroněži zabil tři lidi a jednoho zranil

Šéf FSB den po útoku ohlásil zadržení 11 podezřelých, včetně čtyř předpokládaných pachatelů. Deset z nich bylo předvedeno před soud, který je vzal do vazby. Devět z deseti obviněných pochází z Tádžikistánu, jeden z Kyrgyzstánu. Další podezřelí byli podle úřadů dopadeni v Dagestánu na jihu Ruska. Soud v dagestánské Machačkale ve středu uvalil vazbu na dva občany Tádžikistánu, zadržené kvůli podezření, že patří k mezinárodní teroristické organizaci.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com