Za navýšení peněz na vysoké školství demonstrovalo v Praze několik set lidí

Za navýšení peněz na vysoké školství demonstrovalo dnes po 16:00 v centru Prahy několik stovek lidí. Po proslovech na náměstí Jana Palacha se poté vydali k ministerstvu školství, zastavili se také u úřadu vlády a ministerstva financí. Akci nazvanou Kolaps systému pořádala iniciativa Hodina pravdy. Ta požaduje navýšení peněz na vysoké školství o 11 miliard korun a plán na stabilizaci financování na období 2025 až 2030. Akce se účastnili studenti, zaměstnanci vysokých škol i zástupci školských odborů.

Průvod protestujících po zastávkách před úřadem vlády a ministerstvem financí nakonec dorazil až k ministerstvu školství. Po cestě lidé skandovali hesla jako „Více peněz do školství“. Při příchodu k ministerstvu školství začali lidé v průvodu křičet „už jsme tady zas“.Teze iniciativy si od zástupců převzala za ministerstvo školství vrchní ředitelka sekce vysokého školství Radka Wildová.

„My si samozřejmě uvědomujeme, že ten rozpočet by měl být prediktivní, že by měl být stabilizovaný, že by vysoké školy neměly se dozvídat rozpočet z roku na rok. Střednědobý výhled by měl být tím, co bychom si do budoucna představili, ale na druhé straně se pohybujeme v určité realitě, pohybujeme se také v situaci, kdy platí určitá rozpočtová omezení,“ řekla protestujícím Wildová. Ti skandovali, že šest miliard nestačí. „Nebojte se (ministra financí Zbyňka) Stanjury,“ skandovali protestující lidé.

Řečníci při úvodních i závěrečných proslovech připomínali, že se problém podfinancování netýká jen humanitních oborů, ale celého vysokého školství. „Opravdu jsme jeden vzdělávací systém,“ řekl šéf školských odborů František Dobšík.

„Investice do vzdělávání, výzkumu a vědy je něco, co posouvá celou naši společnost. Pokud chceme, aby se v České republice všem dařilo lépe, aby se ekonomika s nízkou přidanou hodnotou měnila ve znalostní ekonomiku a aby společnost byla odolná proti dezinformacím a rozdělování, pak musíme do vzdělávání, vědy a výzkumu investovat,“ řekla ve svém proslovu rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

  Státní zástupce obžaloval Cimického ze znásilnění a vydírání

Návrh rozpočtu vysokých škol pro příští rok počítá s navýšením o šest miliard korun, uvedl v dubnu ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Na vzdělávání na veřejných vysokých školách je nyní určeno 30,9 miliardy korun. Bek by chtěl pro příští rok rozpočet školství zvýšit kvůli potřebám škol o několik desítek miliard korun. „Já tu dnes stojím s apelem na vládu České republiky, aby tento návrh nebyl nijak krácen,“ dodala rektorka. Informaci o šesti miliardách navíc na vzdělávání na vysokých školách připomněla u ministerstva i Wildová.

Dnešní akci přijeli podpořit i zástupci studentů a škol z jiných měst, například Brna, Olomouce či Hradce Králové. Řada z nich si přinesla transparenty, které požadovaly důstojné mzdy. K protestu se připojila i Asociace doktorandů. K vidění bylo i heslo „Jen z lásky se nedá učit“.

Iniciativa plánuje s protestními akcemi pokračovat do doby, než budou vysoké školy stabilizované, uvedla za organizátory již dříve Nina Wanča z Filozofické fakulty UK. Možností jsou další protesty, stávky nebo například nezahajování semestrů, uvedla.

Kvůli nespokojenosti s financováním univerzit protestovali zástupci Hodiny pravdy se studenty, akademiky a pracovníky na některých vysokých školách v Česku také loni v říjnu. Stovky se jich tehdy sešly na náměstí Jana Palacha v Praze nebo se zapojily do hodinové výstražné stávky, kterou vyhlásil Vysokoškolský odborový svaz.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com