Maďarsko zjednodušilo podmínky vstupu pro občany Ruska a Běloruska, a to nedlouho poté, co maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Moskvu. Napsal to dnes mediální dům RND. Krok podle některých představitelů Evropské unie může znamenat bezpečnostní hrozbu, obavy panují například ohledně ruské špionáže v zemích EU.
Maďarsko tento měsíc rozšířilo svůj imigrační program, díky čemuž mohou občané Ruska a Běloruska nově získat status hostujících pracovníků v Maďarsku. Nepotřebují k tomu bezpečnostní prověrku a do členského státu EU mohou přivést i své rodinné příslušníky. To podle RND znamená, že Rusové mohou vstupovat do EU přes Maďarsko bez jakýchkoli bezpečnostních kontrol a bez překážek pokračovat do dalších států EU.
Platnost povolení je dva roky, lze ho ale prodloužit.
Maďarské uvolnění pravidel by podle předsedy lidovecké frakce (EPP) v europarlamentu Manfreda Webera mohlo „vytvořit skuliny pro špionážní aktivity… a představovat tak vážné riziko pro národní bezpečnost“, píše agentura Reuters.
„Opatření by také Rusům mohlo usnadnit pohyb v schengenském prostoru a obejít omezení vyžadovaná unijním právem,“ napsal Weber v dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi.
Reuters uvádí, že Michelův úřad se k dopisu nevyjádřil, ale že tato věc je dalším dokladem o napětí panujícím mezi unijními institucemi a Maďarskem. Budapešť, která tento půlrok předsedá EU, udržuje na rozdíl od ostatních zemí sedmadvacítky dobré vztahy s Moskvou.
„Bylo nesprávné označit všechny ruské občany za špiony režimu. (Orbán) ale podkopává evropský migrační systém a zároveň slouží Kremlu,“ řekl RND expert na unijní zahraniční politiku a německý europoslanec Sergey Lagodinsky.
Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó dnes večer na svém facebookovém profilu napsal, že „ruští a běloruští občané nadále potřebují ke vstupu do Maďarska, a tedy i schengenského prostoru, víza“. Dodal, že povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy musejí schvalovat příslušné úřady.
Orbán tento měsíc rozzlobil své partnery v unii návštěvou Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možné mírové dohodě ohledně konfliktu na Ukrajině. Ten před více než dvěma lety rozpoutalo Rusko vysláním svých invazních vojsk. Kyjev i unijní představitelé cestu odsoudili.