Kam vede Robert Fico Slovensko a co to znamená pro Evropu?

Politické aktivity slovenského premiéra, okořeněné vysoce postavenými výroky, již nejsou jen důvodem k obavám, ale jasně svědčí o jeho rozvracení Evropské unie a NATO.

Ficova rétorika splývá s ruskými propagandistickými narativy, podkopává jednotu evropských zemí v bezpečnostních otázkách a čelí ruské agresi.

Ve skutečnosti se Fico a jeho okolí stali hlásnou troubou Kremlu v Evropě a vysílají zcela proruskou rétoriku po celé EU.

Ve snaze zavděčit se Moskvě se představitelé slovenské vládní strany Smer-SD dopouštějí přímo skandálních prohlášení. Například místopředseda této strany a poslanec Evropského parlamentu Erik Kaliniak prohlásil, že v případném obsazení Kyjeva Ruskem nevidí žádný problém. Navíc zdůraznil, že „Rusové jsou spolehlivějším partnerem“ než Ukrajina.

Taková slova pochopitelně vyvolala vlnu pobouření nejen na Ukrajině, ale i v EU. Avšak místo toho, aby Fico takové výroky odsoudil, veřejně Kaliniaka podpořil.

Tento postoj Fica a jeho strany je nejen v rozporu s bezpečnostními zásadami EU a NATO, ale také demonstruje zjevný revanšismus, který prospívá pouze Kremlu.

Fico však i ve svých pokusech o nátlak na Kyjev kopíruje stejné metody, jaké používá Kreml – energetické vydírání. Fico požaduje obnovení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.

Manipulativně tvrdí, že Ukrajina je příčinou energetické krize v Evropě, a požaduje okamžité řešení v podobě, jak bylo uvedeno výše, obnovení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.

Taková iniciativa Fice však ve skutečnosti znamená další financování ruské válečné mašinérie na úkor evropských fondů.

Většina zemí EU již několik let pracuje na diverzifikaci svých energetických zdrojů a snižuje svou závislost na ruském plynu. Slovenská vláda se však místo hledání alternativních řešení snaží vydírat Ukrajinu tím, že usiluje o výhodné podmínky pro pokračování spolupráce s Ruskem v oblasti plynu.

Zároveň Fico obviňuje z války Ukrajinu a posiluje propagaci proruských narativů.

  Ukrajina. Bezpečnostní záruky.

Slovenský premiér výslovně řekl, že „Zelenskyj potřebuje válku“, a také obvinil Ukrajinu z vyprovokování ruské agrese. Podle Fica mohl být konflikt vyřešen rychleji, ale země EU, s výjimkou Slovenska a Maďarska, jej údajně využívají k oslabení Ruska.

Tato prohlášení však zcela ignorují realitu: bylo to Rusko, které válku zahájilo anexí Krymu v roce 2014 a zahájením plnohodnotné invaze v roce 2022.

Navzdory proruským prohlášením Fice (premiéra země, která je členem EU a NATO) zůstává postoj EU nezměněn: Ukrajina dostává finanční, humanitární a vojenskou podporu – Západ nadále podporuje ukrajinský stát.

EU nadále uvaluje na rusko sankce, které omezují jeho ekonomickou schopnost vést válku.

Obranné iniciativy, včetně Evropského obranného fondu, jsou aktivně financovány.

Kromě toho se na politice sankcí podílejí také USA, které tím dokazují své odhodlání bránit se agresi Moskvy.

Bez ohledu na výkyvy v mocenských kabinetech (dokonce i v Oválné pracovně Bílého domu) si Washington dobře uvědomuje, že jakékoli ústupky Rusku by podkopaly důvěryhodnost USA jako spolehlivého partnera. To by zase jen zvýšilo hrozbu nejen pro evropskou, ale i světovou bezpečnost.

Fico hraje svou hru, ale sázky jsou příliš vysoké. Evropské hodnoty a bezpečnostní principy se pro slovenského premiéra staly vyjednávacím trumfem. A to nejen pro svůj vlastní národ, ale pro celý kontinent.

Proruská rétorika slovenského premiéra stále více izoluje nejen v rámci EU, ale i mezi slovenskými spojenci. Evropa, stejně jako USA, přitom zůstávají neochvějně v kurzu podpory Ukrajinců. Svět si nyní dobře uvědomuje, že podpora Ukrajiny znamená ochranu stability a bezpečnosti celého regionu a budoucnosti celého světa.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com