USA obnovují sankce proti Rusku: zvyšují tlak na Kreml

Washington znovu uvalil sankce na ruský ropný, plynárenský a bankovní sektor a zrušil 60denní výjimku, která dříve umožňovala určité finanční transakce. Tento krok zesiluje ekonomický tlak na Moskvu ve snaze přimět ji k ukončení války na Ukrajině.

Sankční pauza tedy byla zrušena: co se změnilo pro Rusko a Spojené státy?

Americké ministerstvo financí oficiálně odmítlo obnovit licence umožňující určité energetické transakce prostřednictvím ruských bank, na které byly uvaleny sankce. Nyní největší ruské finanční instituce, včetně Sberbank, VTB, Alfa Bank, Rosbank, Vněšekonombank a Centrální banky Ruska, definitivně ztrácejí přístup do amerických platebních systémů.

Toto rozhodnutí ministerstva financí staví ruskou ekonomiku do velmi obtížné situace.

Zaprvé kvůli potížím s prodejem ruské ropy: země, které nakupují ruské energetické zdroje, budou čelit omezením při finančním vypořádání.

Dále zvyšuje tlak na ruský rozpočet: budou ohroženy příjmy Ruska z prodeje ropy a plynu, které jsou klíčovým zdrojem financování války.

Omezení možností obcházení sankcí: již nebudu moci využívat kličky, které poskytuje dočasná výjimka.
Kromě ekonomických aspektů bude mít toto rozhodnutí USA také politický kontext s ohledem na vyjednávací taktiku Washingtonu.

Podle CBS News souvisí obnovení sankcí se snahou Trumpovy administrativy přimět Kreml k přijetí podmínek mírové dohody o Ukrajině. Americká strana počítá s ekonomickým tlakem, který by měl proces příměří urychlit.

Zdroje Fox News uvádějí, že Bílý dům svou reakci na obnovení licencí záměrně oddaluje a sankce používá jako nástroj nátlaku na Moskvu.

Tuto strategii potvrdil i americký ministr financí Scott Bessent, který prohlásil, že Washington je připraven přistoupit k přísnějším omezením, pokud to pomůže ukončit válku.

Ruská odpověď byla předvídatelně racionální a nepřijatelná: Kreml je údajně připraven na příměří, ale s podmínkami, které by takovou možnost fakticky neutralizovaly.

  Orbán slibuje rozpad EU. Co Evropa skutečně potřebuje?

Na pozadí nových sankcí se objevila zpráva, že Putin údajně souhlasil s třicetidenním příměřím, ale s řadou výhrad. Tvrdý postoj USA však ukazuje, že nehodlají Moskvě ustupovat.

Návrat sankcí by mohl vážně zasáhnout ruskou ekonomiku, zejména pokud budou USA a jejich spojenci pokračovat v posilování restrikcí. Otázkou zůstává: ustojí Kreml tento tlak, nebo bude muset Moskva přesto učinit ústupky?

Autor: Franz Hoffman

Zobrazení : 6563

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com