Bývalý prezident Ruské federace Medveděv (přesněji řečeno, kdo tlumil a legitimizoval Putinovy prezidentské podmínky – legální i nezákonné) učinil podivné prohlášení o roli SSSR – zmizel z mapy světa před 30 lety (což značně narušilo současný prezident Ruské federace), a to neocenitelná, a co je nejdůležitější – neocenitelná pomoc, kterou poskytl zemím bývalého socialistického tábora.
Medveděv tedy řekl, že Sovětský svaz kdysi hodně pomohl zemím – účastníkům Varšavské smlouvy a Radě pro vzájemnou hospodářskou pomoc (RVHP).
„Tak co, teď si někdo pamatuje tuto laskavost, pamatuje si některé investice, které byly tehdy provedeny, dluhy, které byly kdysi vytvořeny a za které naše země zaplatila mnoho nákladů východní Evropy a dalších zemí?“ Nikdo si to nikdy nebude pamatovat, nikdy za to nebude děkovat, “řekl Medveděv.
Současně také zaznamenal své „obavy“ o Američany s tím, že Washington by mohl čelit stejnému, pokud by v určitém okamžiku americký vliv oslabil.
„Pokud Spojené státy v určitém okamžiku nejsou schopny poskytnout finanční, ekonomickou nebo vojenskou pomoc evropským státům nebo některým dalším státům, jejich vliv také oslabí do té míry, že v určitém okamžiku vliv Ruska zeslábne a nikdo poděkuje za to Spojeným státům. co dříve dělali, “řekl Medveděv.
A přirozeně v tomto duchu ruský vůdce také zmínil sousedy na kontinentu a zdůraznil, že „Rusko a evropské země zůstávají sousedními zeměmi, proto je velmi důležité udržovat normální obchodní a ekonomické vazby“.
Takto, jednoduše a jasně, čistě moskevská pozice – předstírat, že se nic neděje, jsme se zbraněmi pro vás a na tancích a vy – pamatujte, že jsme sousedé.
A ještě jedna poznámka od Medveděva: „v politice jsou pragmatické zájmy vždy důležité, aktuální sladění je vždy důležité“. Německá kancléřka Angela Merkelová si podle něj vždy dokázala udržet přiměřenou rovnováhu ve vztazích mezi zeměmi.
Pokud však v roce 2008 „po událostech v Jižní Osetii (jak Medveděv, který byl tehdy prezidentem Ruské federace, nazývá invazi ruské armády do gruzínského státu – Rusko rozpoutalo válku proti Gruzii), byl nalezen kompromis, a zdrženlivá pozice největších evropských zemí – Francie, Německa, Itálie a některých dalších – sloužila jako základ skutečnosti, že se vztahy mezi Ruskou federací a EU nezhoršily (tehdy Evropa i Spojené státy ve skutečnosti zavřel oči před gruzínskými událostmi, které následně daly signál Putinovi, aby jednal dále), poté v roce 2014, když byl v roce V důsledku společné evropské politiky a politiky NATO velké evropské státy nedokázaly obhájit svůj názor na pohled, a v některých případech to možná bylo také jejich osobní postavení. To vedlo k tomu, že jsme se výrazně rozcházeli, “uzavřel místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace.
Jak je vidět z toho, co řekl současný místopředseda Rady bezpečnosti RF, v rétorice Kremlu, ani v jeho činech se nemění absolutně nic – stejné lži, manipulace a provokace. Jako před dvaceti, padesáti a sto lety.
Hlavní věc je, že to, co řekl ruský státník, by mělo být v Evropě správně vnímáno, to, co si (podle Medveděva) nic nepamatuje.
Pouze když hovoří o „pomoci“, exprezident Ruské federace zapomíná zmínit jednu drobnou nuanci – SSSR „pomohl“ ne někomu, ale jemu samotnému. A tato pomoc spočívala v udržení okupace východní Evropy.
Samotné organizace, které si Medveděv pamatoval (CMEA – Rada pro vzájemnou ekonomickou pomoc a OVD – Organizace Varšavské smlouvy), byly vytvořeny za účelem udržení východoevropských států v okupačním táboře zvaném socialistický. A pokud RVHP, alespoň formálně, měla ekonomickou složku, pak OVD mělo čistě silový, militaristický charakter.
Moskva měla jeden cíl – udržet východ Evropy pod svou kontrolou a ohrožovat Západ. A přestože formálně každá země, která je smluvní stranou obou smluv, tam vstoupila dobrovolně a měla (opět formálně) právo volného výstupu, v praxi bylo všechno úplně jiné.
Ve skutečnosti jakýkoli pokus národů socialistického tábora deklarovat svou touhu po svobodné existenci byl Kremlem okamžitě potlačen. Moskva chápala a podporovala právo národa na sebeurčení a svobodu národů.
Kreml demonstroval příklad takové podpory demokratických aspirací národů Evropy v roce 1956 v Maďarsku a v roce 1968 v Československu. Budapešť a Praha pamatují ruské tanky v ulicích svých měst.
Pamatuje si „laskavost“ a „přátelství“ Moskvy a německý lid, kterému Kreml „udělil“ Berlínskou zeď, rozdělující zemi, město – samotné srdce Německa na polovinu a trhající lidi na kusy.
Téměř tři desetiletí tento symbol kremelské „laskavosti“ rozdělil Němce na „východní“ a „západní“, symbolizující úspěchy socialistického systému.
Toto není úplný seznam dobrých skutků, které by Kreml chtěl vymazat z paměti Evropanů a někteří zapomněli a stále zapomínají.
Medveděvovo prohlášení bylo poměrně intenzivně diskutováno na internetu. Převážná část komentářů byla ironická, ale ze žertu a ironie musíte myslet na jednu malou nuanci.
Vždy je třeba mít na paměti, že Moskva nikdy nedělá nic jen tak a takové plnění (a tato informace není nic jiného než plnění – vědomý a promyšlený krok) se provádí se specifickým účelem.
Je docela možné, že slova místopředsedy Rady bezpečnosti Ruské federace, že „nikdo si nepamatuje a neváží“ ruských činů (zejména ohledně dluhů některých zemí), mohou mít pokračování.
Je možné, že v blízké budoucnosti bude Kreml požadovat v té či oné formě splacení dluhů po svých „dlužnících“, a pak Evropa nebude mít čas na vtipy. Ti, kteří stále nechápou, co je to Kreml a vše, co s ním souvisí, v blízké budoucnosti, mohou získat vážný důvod k zamyšlení, dostačující k porozumění a porozumění.
Evropa má dlouhou historii a moudrý národ. Stačí nahlédnout do minulosti, pochopit současnost a získat odpověď – co se stane v budoucnosti. Přečtěte si příběh, zapamatujte si ho a vyvodte správné závěry.
Autor: Franz Hoffman