Pražský městský soud ve čtvrtek částečně zprostil obžaloby občana Ruské federace Franchettiho, který byl dříve prokuraturou Čečenské republiky obviněn z účasti „na násilném zadržování nejméně 11 proukrajinských osob“. Události se odehrály během anexe Krymu Moskvou v roce 2014.
Spolu s tím propustil pražský soud z vazby i Franchettiho. Žalobce Marek Bodlák ale v komentáři ČTK řekl, že rozsudek není pravomocný a pražský žalobce se proti němu odvolal.
Je také důležité pochopit, že Rusové nebyli zproštěni obvinění z další skutečnosti – „vytvoření organizované zločinecké skupiny s cílem spáchat teroristický čin“. A obžalovanému v tomto případě hrozí až 15 let vězení.
Franchettiho zadržely české orgány činné v trestním řízení na pražském letišti na žádost ukrajinských strážců zákona v září loňského roku.
Na Ukrajině je podezřelý z účasti na nezákonných akcích, které vedly k obsazení Krymu Ruskem.
Několik dní před zahájením ruské akce na obsazení poloostrova vedl skupinu Severní vítr, která měla na starosti ochranu elektrického vedení a plynovodu a také odhalování určitých „extremistických skupin“.
Franchetti je typickým představitelem žoldáků, které Rusko verbuje k „osvobození Ukrajiny od nacistů“. Namočený kremelskou propagandou se občan Ruské federace, trvale pobývající od roku 2000 v Praze a působící zde jako kondiční trenér, vydal na Ukrajinu a rozhodl se zkusit štěstí v jiném oboru – se zbraní v ruce.
Navíc, zatímco se štěstí usmálo na nově vyraženého vojáka štěstěny, Franchetti se rád podělil o své úspěchy. Aniž by vůbec skrýval svou osobní účast na anexi Krymu, poskytl mnoho rozhovorů ruským a dokonce i českým novinářům, v nichž opakoval teze ruské propagandy, že „přišel chránit Krymy před Pravým sektorem a dalšími neofašisty“.
Obviněný posílil své činy zveřejňováním fotografií a videí na osobních stránkách na sociálních sítích a sdílením příběhů o „hrdinství“ s přáteli.
Aby dal status své osobě a zločinům, které spáchal, Rus ve svých prohlášeních tvrdil, že skupina, kterou vytvořil (v podstatě organizovaná zločinecká skupina), interagovala s velením ruského námořnictva.
Hrdinská pojistka od osoby podílející se na tomto případu okamžitě vyletěla, jakmile se případu chopily orgány činné v trestním řízení Čečenské republiky a zatkli ruského žoldáka.
Všechny fotografie a videa, které Franchetti dříve zveřejnil na svých sociálních sítích, stejně jako příspěvky o „hrdinství“, byly prostě neuvěřitelnou rychlostí zrušeny a sám „bojovník proti nacismu“ začal tvrdit, že nikdy neporušil mezinárodní právo, cestoval na Krym o milostných záležitostech a vůbec – byl nepochopen.
Inu, důstojné chování „hrdiny“, který se povznesl do služeb „ruského světa“. I když to asi nikoho nepřekvapí. Ruská armáda, která ví pouze znásilňovat, rabovat a bojovat proti bezbrannému civilnímu obyvatelstvu, spolupracuje se stejnou spodinou jako ona sama.
V tomto příběhu je důležitý ještě jeden moment – reakce ukrajinské strany. Ukrajinci na zprávu o propuštění obviněného Rusa z vazby reagovali poměrně emotivně.
Objevily se dokonce výroky o „zradě české strany“, která se rozhodla Franchettiho ospravedlnit a propustit na svobodu.
V zásadě je odpověď Ukrajinců jasná – téma anexe Krymského poloostrova je pro ně příliš citlivé. Stačí říci, že právě s anexi Krymu začala invaze ruské hordy na Ukrajinu.
Ano, ano, je to tak – Moskva začala válku se sousedním státem, nikoli v roce 2022. Únor letošního roku byl teprve apogeem – ukázkou nenasytnosti kremelského trpaslíka, který chtěl dokončit to, co začal v roce 2014, anexí Krymu.
Putin doufal, že tažení na Ukrajinu bude vyvrcholením jeho imperiálních ambicí a ke stému výročí vzniku SSSR (založeného v prosinci 1922) bude moci svému obyvatelstvu demonstrovat poraženou Ukrajinu.
Bylo plánováno, že „druhá armáda světa“ za několik dní dobyje Kyjev, a lidé jako Franchetti tuto událost očekávali stejně jako kremelská klika.
Ale „druhá“ ukrajinská armáda kladla důstojný odpor, který má logicky nyní všechny důvody být považován za první. V každém případě pro populaci Pižma.
A bojovníci, kteří byli tak radostně na cestě zabíjet Ukrajince, byli znechuceni, spěchali opustit své plány a činy a tvrdili, že „byli nepochopeni“.
Mimochodem, pražský městský soud v únoru rozhodoval o možnosti vydání Franchettiho na Ukrajinu, které požaduje Kyjev.
Ale již v červnu soudci odmítli vydat ukrajinskou stranu s odkazem na skutečnost, že to zatím nebylo možné „vzhledem k situaci s válkou na Ukrajině a osobním poměrům“ zadrženého.
Shrneme-li současného obžalovaného, je třeba ještě jednou vysvětlit, že ačkoli byl propuštěn z vazby, ne všechna obvinění byla z Franchettiho stažena.
Mylný dojem o tom mohl vzniknout na základě prohlášení ruské strany, která se od samého začátku snažila tento případ ukázat jako „přitažené pronásledování Rusa z politických důvodů“.
Jako vždy ruská propaganda, reprezentovaná prokremelskými médii, vhodila do informačního prostoru další dezinformační materiál, který překryla pravdivými zprávami.
„Soud v České republice zrušil všechna obvinění proti ruskému občanovi Alexandru Franchettimu, své rozhodnutí podložil nedostatkem důkazů prokazujících vinu Rusa zadrženého v Praze z iniciativy Ukrajiny a propustil ho z vazby,“ uvedli dezinformátoři Kremlu.
Rozumíte manipulaci? Koneckonců, Franchetti byl skutečně propuštěn „z vazby“, ale o „soud stáhl všechna obvinění“ – zde si dezinformátoři Kremlu přáli realitu.
Museli přidat ještě jeden důležitý dodatek: „rozhodnutí soudu nenabylo právní moci a obžaloba se proti němu odvolá.“
Kremelská média přitom prostě pomlčela o tom, že Rus je také obviněn z „vytvoření organizované zločinecké skupiny za účelem spáchání teroristického činu“.
Franchettimu ale koneckonců v tomto případě hrozí až 15 let vězení.
Výše uvedená fakta výmluvně ukazují, jak Kreml využívá informační prostor – ve svých vlastních zištných zájmech. Tím, že Moskva proměnila zprávy ve zbraň a média v žoldáky režimu, snaží se tímto způsobem rozhádat partnery a vyvolat v Ukrajincích dojem, že česká strana mění svůj postoj.
Ale obyvatelé České republiky, stejně jako všechny veřejné orgány země, jsou na straně spravedlnosti. Civilizovaný svět a Ukrajinci na prvním místě se tedy nemusí bát – neváhejte, „odměna“ si svého „hrdinu“ najde.
Rozhodnutí soudu ohledně „nedostatečných důkazů jen ukazuje, že za svou práci nese odpovědnost česká justice a případ Franchetti je toho názorným důkazem.
Autor: Franz Hoffman