Expert: Ostřelování Kyjeva a dalších měst má mít především psychologický efekt

Ostřelování Kyjeva a dalších velkých ukrajinských měst pomocí dronů či raket Ruskem má mít podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany především psychologický efekt a dopad na morálku obyvatelstva. Na frontě samotné je pak patrné zpomalení operačního tempa, řekl ČTK Petráš. Rusko v posledních dnech podniká intenzivní vzdušné útoky i na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Petráš uvedl, že přestože se ukrajinské síly snaží na severovýchodě i na jihu o neustálý postup, je patrné zpomalení operačního tempa. V jižní části frontové linie tato situace podle něj vychází jednak z poměrně úspěšné snahy ruských jednotek o vybudování aktivní obrany podél frontové linie v oblasti Chersonu, ale především z faktu, že po útoku na Kerčský most a přerušení jedné z hlavních zásobovacích tras se ukrajinské jednotky budou snažit o minimalizaci logistického zásobování ruských jednotek rozmístěných v jižní části fronty. Povedou proto lokální útoky především do míst, kde jsou polní sklady munice a materiálu.

„V tomto případě na ukrajinské straně bude patrné snížení intenzity soustředěného manévru mechanizovaných sil. Naproti tomu dojde k vyšší intenzitě dělostřelecké palby a operační činnosti malých úkolových uskupení, mající za cíl likvidovat zásobovací místa a zásobovací trasy ruských sil,“ uvedl Petráš. Ze strany Ruska podle něj bude patrná snaha o ještě větší posílení obranných pozic a v lokalitě se patrně po nějakou dobu konflikt opět přelije do statické poziční války.

V severovýchodní části frontové linie je situace podle něj obdobná, ovšem s tím rozdílem, že se ruská strana nepotýká s tak velkými logistickými problémy. Podařilo se jí také podle Petráše udržet důležitá opěrná místa a způsobit ukrajinské straně vcelku značné ztráty na živé síle. „Nicméně je zde patrná snaha z ukrajinské stany o opakované údery a udržení operační iniciativy, která by mohla vést k ústupu ruských jednotek,“ uvedl Petráš.

  „Mír s Putinem v Kremlu si neumím představit.“ Velvyslanci Pech a Matula o Ukrajině a výročí války

Podle něj je v tuto chvíli jasné, že ostřelování vzdálenějších míst na východě Ukrajiny, především pak Kyjeva a dalších velkých měst, pomocí dronů či raket má mít především psychologický efekt a dopad na morálku obyvatelstva. Jednoznačně je to podle něj reakce Ruska na poničení Kerčského mostu. „Ovšem vojensko-strategický efekt je minimální a po vzoru podobných útoků v období druhé světové války, například bombardování Londýna, to bude mít za následek naopak ještě větší utvrzení a odhodlání ukrajinského obyvatelstva bojovat proti okupantům,“ řekl odborník.

Je ale třeba si podle něj uvědomit, že ruské aktivity jsou a budou zaměřeny i na ničení kritické infrastruktury. „Ovšem v současné době, při pohledu na volbu cílů, je těžké odhadnout, zda cílem ruských útoků jsou objekty kritické infrastruktury nutné pro zabezpečení a zásobování jednotek na frontě nebo civilní objekty, jejichž ničení má vést k demoralizaci ukrajinského obyvatelstva,“ uvedl Petráš.

Rusové na vzdálenější místa útočí drony, které jsou podle ukrajinských představitelů íránské provenience. Petráš uvedl, že je známo, že íránské drony jsou technologicky poměrně na výši a vztah pořizovací cena versus efektivita operačního využití je velice příznivá. Možnosti jejich použití k nesení raket nebo granátů nebo i jejich použití jako takzvaných kamikadze jsou podle něj vcelku známé. Pokud jde o manévrovací rychlost těchto prostředků, ta podle něj není nikterak vysoká a také jejich použití k eliminaci pozemních cílů vyžaduje manévr v nižších a středních výškách. „Dá se však říci, že tento negativní faktor, týkající se kvality, se vysoce kompenzuje kvantitou nasazených dronů daného typu. Čili, podaří-li se například proniknout roji dronů na větší vzdálenost ve výškách, ve kterých je pozemní i letecké radary nezachytí, a do míst, kde můžou operovat, pak poměr prostředků zlikvidovaných ze země a prostředků, které v konečném důsledku naplní operační úkol, vychází stále ve prospěch jejich používání,“ míní Petráš.

  Vondrák: Ukrajinci mohou být pro Česko spása, na politický boj teď není čas

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com