Trump se snaží zablokovat obsílku požadující výpověď k útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Donald Trump podal žalobu na výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující útok na Kapitol z 6. ledna loňského roku. Snaží se tak zablokovat předvolání, které požaduje, aby do 14. listopadu vypovídal pod přísahou. Informovala o tom dnes agentura AP.

„Dlouhodobý precedent a praxe říkají, že dělba moci brání Kongresu nutit prezidenta k výpovědi,“ uvedl Trumpův právní zástupce David A. Warrington. Dodal, že Trump se tuto záležitost snažil s výborem řešit. Výbor se však podle něj dál držel „polické cesty“, takže Trump musel do tohoto sporu mezi výkonnou a zákonodárnou mocí zapojit moc soudní.

Výbor minulý měsíc v předvolání uvedl, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. „Uvědomujeme si, že předvolání bývalého prezidenta je významný a historický krok,“ napsali v dopise Trumpovi demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová s tím, že to „neberou na lehkou váhu“.

Předvolání kromě výpovědi požaduje poskytnutí řady dokumentů, včetně záznamů týkajících se osobní komunikace mezi Trumpem a zákonodárci i extremistickými skupinami. Žaloba uvádí, že bývalí prezidenti sice v minulosti v reakci na kongresové obsílky souhlasili s výpovědí či předáním dokumentů, ale „žádný prezident ani bývalý prezident k tomu nikdy nebyl přinucen“.

ČTK

  Prozatímním eurokomisařem pro obchod bude Dombrovskis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com