Prigožinovi žoldnéři z Wagnerovy skupiny zastavili postup na Moskvu

Šéf Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin dnes souhlasil s návrhy běloruského lídra Alexandra Lukašenka na zastavení postupu skupiny na ruském území směrem na Moskvu a na následné uklidnění situace, uvedla ruská agentura RIA Novosti. Rozhovory s Prigožinem podle ní Lukašenko vedl na základě své předchozí domluvy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prigožinova tisková služba následně zastavení postupu wagnerovců na ruskou metropoli potvrdila a dodala, že cílem je zabránit, aby byla „prolita ruská krev“. Podle Kremlu nebudou Prigožin a jeho žoldnéři stíháni.

Soukromá Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) vojenská společnost se vzbouřila v noci na dnešek, její bojovníci dnes ráno obsadili jihoruský Rostov na Donu i některá další města a rychlým postupem se dosud blížili k ruské metropoli Moskvě. Vyvolali tak největší vnitropolitickou krizi v Rusku od jeho útoku na sousední Ukrajinu loni v únoru.

Ruský prezident Vladimir Putin v dopoledním televizním vystoupení ozbrojenou vzpouru wagnerovců označil za „dýku vraženou do zad“ a oznámil, že dal osobně rozkaz k neutralizaci vzbouřenců. Kolony Prigožinových bojovníků však v podstatě bez odporu pokračovaly celý den na sever směrem do ruské metropole, kdy byl už ráno vyhlášen stav protiteroristické operace.

Podle běloruské agentury Belta, která se odvolává na sdělení Lukašenkovy tiskové služby, si Putin ráno s běloruským vůdcem telefonovali a dohodli se na dalším společném postupu. Večer si podle Belty Putin a Lukašenko telefonovali ještě jednou. Běloruský vůdce ruského prezidenta zpravil o výsledku svých jednání s Prigožinem. Putin Lukašenkovi poděkoval za „odvedenou práci“, napsala s odkazem na běloruské zdroje agentura AFP.

Lukašenko si „vlastními kanály dál vyjasnil situaci“, napsala Belta, a pak po dohodě s Putinem začal vyjednávat s Prigožinem. Rozhovory trvaly celý den, ale nakonec vedly podle Lukašenkovy tiskové služby k dohodě o nemožnosti „začínat krvavou válku na ruském území“. Šéf wagnerovců přijal návrhy na zastavení postupu na Moskvu a další kroky k uklidnění situace.

  Němci uvažují nad imunitními pasy pro uzdravené. Neplatila by pro ně omezení

Na stole tak podle Minsku nyní leží „naprosto výhodná a přijatelná varianta řešení situace, s garancemi bezpečnosti pro bojovníky“ Wagnerovy skupiny.

Kreml: Prigožin ani jeho muži nebudou podle uzavřené dohody stíháni

Šéf Wagnerovců Prigožin ani jeho muži, kteří se zúčastnili ozbrojené vzpoury a pochodu na Moskvu, nebudou stíháni. Podle dnešního sdělení Kremlu to vyplývá z dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Lukašenko. Prigožin se podle dohody přesune do Běloruska. Kreml dodal, že neví, kde se teď Prigožin nachází, a vyjádřil vděčnost Lukašenkovi, že se nabídl jako mediátor. Informují o tom tiskové agentury.

„Nikdo nebude pronásledovat (bojovníky) vzhledem k jejich zásluhám na ukrajinské frontě,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Jsme vděčni prezidentovi Běloruska za toto úsilí,“ řekl Peskov a uvítal, že díky dohodě, která je podle něj důležitější než potrestání lidí, nedošlo k prolévání krve. „Večerní rozhovor mezi oběma prezidenty byl velmi dlouhý, upřímně řečeno vřelý,“ dodal mluvčí Kremlu.

Ruská tajná služba FSB přitom v souvislosti s výroky šířenými Prigožinovým jménem a na základě podezření z vyzývání k ozbrojené vzpouře zahájila trestní stíhání a prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že osnovatelé vzpoury budou tvrdě potrestáni.

Agentura RIA Novosti večer informovala, že Prigožin a všichni jeho bojovníci v sobotu opustili ruské vojenské velitelství ve městě Rostov na Donu na jihu země.

Konvoje Prigožinových žoldnéřů dnes odpoledne zamířily směrem na Moskvu. Prigožin se dožadoval výměny vojenského velení ruské armády. Ruský prezident Vladimir Putin hovořil o „dýce vražené do zad“ a ozbrojené vzpouře.

Kreml večer také dodal, že bojovníci, kteří se pochodu na Moskvu nezúčastnili, podepíšou dohodu s ministerstvem obrany. Dnešní události označil za tragické.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com