V Prigožinově letadle vybuchl granát, naznačil Putin

V tělech obětí pádu letadla, ve kterém přesně dva měsíce po neúspěšné vzpouře proti Kremlu zahynul vůdce ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin a jeho nejbližší spolupracovníci, se našly střepiny ručních granátů, prohlásil dnes podle agentur ruský prezident Vladimir Putin. Současně dodal, že testy na alkohol a drogy v krvi obětí letecké katastrofy se nedělaly.

„Vím, že určitě visí ve vzduchu otázka, co se stalo s vedením (žoldnéřské) společnosti. Doslova před pár dny mi šéf vyšetřovatelů hlásil, že v tělech obětí letecké katastrofy se našly střepiny ručních granátů,“ řekl Putin na konferenci v diskusním klubu Valdaj v černomořském letovisku Soči. „Zvenčí nic na letadlo nepůsobilo, to už je zjištěný fakt, výsledek zkoumání Vyšetřovacího výboru Ruské federace,“ dodal. Zmíněný výbor představuje v Rusku federální kriminální ústřednu.

Uvedl také, že kriminalisté nezkoumali, zda se v krvi lidí, kteří zahynuli spolu s Prigožinem, vyskytují stopy alkoholu či drog. „Bohužel na výskyt alkoholu či drog v krvi zemřelých se testy nedělaly. Ačkoliv víme, že po známých událostech (vzpouře žoldnéřů a jejich tažení na Moskvu – pozn. ČTK) tajná služba FSB našla v sídle společnosti v Petrohradu nejen deset miliard rublů, ale i pět kilogramů kokainu,“ prohlásil ruský prezident a dodal, že podle jeho názoru se testy na alkohol a drogy měly udělat, ale nestalo se tak.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dva dny po pádu Prigožinova letadla označil za „naprostou lež“ úvahy západních pozorovatelů, že Prigožin mohl být zabit „na příkaz Kremlu“.

„V Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin, ale nevím dost na to, abych znal odpověď,“ okomentoval Prigožinovu smrt americký prezident Joe Biden ještě v den letecké havárie.

„Putin se odrovnal – jako člověk i jako politik. Zabil Prigožina – přinejmenším takové máme informace,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc. „U nás na Ukrajině jsme nevyhlásili den smutku, když z oblohy zmizel Prigožin. Pro nás to znamenalo, že je o jednoho teroristu méně,“ dodal.

  Na slovenské škole útočil bývalý student. Zemřel učitel, zraněné jsou i děti

Ukrajinský prezident neupřesnil na základě jakých údajů se dospělo k závěru, že Putin mohl mít podíl na smrti zakladatele Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny.

Deník Ukrajinska pravda v souvislosti se Zelenského výroky připomněl, že v kanálu Grey Zone, pokládaném za blízký „wagnerovcům“, se objevilo tvrzení, že letadlo sestřelila protivzdušná obrana, ale i hypotéza, že za pád letounu mohla exploze na palubě stroje.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com