V Amsterodamu desítky tisíc lidí žádaly důraznější přístup ke klimatické změně

Nizozemským Amsterodamem pochodovaly desítky tisíc lidí, kteří žádali od vlády důraznější řešení klimatické změny. Policie podle agentury Reuters odhadla účast na 70.000 lidí, organizátoři uvádějí až 85.000 a tvrdí, že jde o největší klimatický protest v historii země. Nizozemsko čekají za deset dní parlamentní volby, kterým dosud dominovala témata migrace a cen nájemního bydlení.

Mezi účastníky byla podle Reuters mladá klimatická aktivistka ze Švédska Greta Thunbergová nebo bývalá hlavní tvář Evropské unie pro klimatickou politiku, někdejší eurokomisař Frans Timmermans.

„Jsem tu, protože nechci, aby se planeta stala ještě teplejší, než je teď, a protože chci, aby severní pól zůstal chladným,“ řekl novinářům jeden z protestujících Anouk Mul.

Někteří z účastníků šli 3,5 kilometrů dlouhý pochod městem v potápěčských oblecích, které symbolizovaly stoupající hladiny moří vlivem klimatické změny, jiní kráčeli s transparenty, které hlásaly: „Nelíbí se vám náš klimatický pochod? Zkuste žít na Marsu!“ nebo „Nechte si ty kecy a snižte emise!“.

Volební aliance sociálních demokratů a zelených (Strana práce PvdA a Zelená levice GL), za níž je Timmermans hlavním kandidátem, a která si vytyčila klima jako svoji hlavní prioritu, je v průzkumech veřejného mínění deset dní před volbami na třetím místě s 16 procenty hlasů, uvádí server Politico. Průzkum s 19 procenty vede křesťanskodemokratická Nová společenská smlouva Pietera Omtzigta, na druhém místě je se 17 procent vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii.

ČTK

  Ministerka Kolíková: Maďarsko zneužíva značku V4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com