Soudkyně v USA uznala vinu pětice, která podle úřadů spustila vpád do Kapitolu

Americká soudkyně dnes uznala vinnými z napadení policistů pět mužů, kteří 6. ledna 2021 společně prorazili policejní bariéru poblíž sídla amerického Kongresu. Podle prokurátorů to byl moment, kterým začal několikahodinový vpád příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa do washingtonského Kapitolu. Výši trestů se odsouzení dozví v červnu.

Pětice odsouzených Ryan Samsel, James Grant, Stephen Randolph, Paul Johnson a Jason Blythe se před nepokoji neznala. Každý pochází z jiného amerického státu, poznamenal deník The Washington Post (WP).

„Ale 6. ledna 2021 se ocitli společně v první linii divoké snahy výtržníků dostat se ke Kapitolu Spojených států. A videozáznam ukázal, že společně zvedli linii pěti spojených bariér a natlačili je na skupinu pěti příslušníků policie Kapitolu,“ píše list.

„Tohle jsou obžalovaní, kteří to začali,“ řekla v závěrečné řeči před rozsudkem prokurátorka Alexandra Fosterová. „Není mnoho pochyb o tom, že tenhle moment zažehl oheň, který okolo Kapitolu hořel hodiny,“ uvedla v odkaze na násilnosti, po nichž zůstalo pět mrtvých a desítky zraněných.

Všech pět obžalovaných soudkyně Jia Cobbová shledala vinnými z napadení policistů a tři z nich jsou také vinni z maření procesu potvrzování výsledků prezidentských voleb roku 2020. Každého z pětice mužů Cobbová zároveň několika méně závažných obvinění zprostila.

Samsel a další podle obžaloby pro dav Trumpových stoupenců otevřeli první cestu k budově Kongresu, kde tehdy začínala schůze k volebním výsledkům, které Trump dodnes popírá. Výtržníci se nakonec za bojů s policisty dostali dovnitř a zákonodárci museli být evakuováni. Kvůli účasti na bezprecedentní epizodě politického násilí už americké úřady obvinily asi 1250 lidí a ve více než 700 případech padly tresty, převážně po dohodách s prokurátory.

Právníci pětice nově odsouzených podle WP u soudu argumentovali, že připisovat malé hrstce lidí zodpovědnost za nepokoje zahrnující tisíce lidí, není spravedlivé. Oznámení výše trestů je naplánované na 13. června. Za napadení policistů v souvislosti se 6. lednem soudci ukládali i několikaleté vězení.

  Pád Putinova režimu je nevyhnutelný - Robert Lansing Institute

Takový trest pravděpodobně nemine Samsela, který je považován za hlavního iniciátora výpadu a byl shledán vinným v osmi ze 12 bodů obžaloby. Už před vpádem do Kongresu měl na kontě odsuzující verdikty za násilí na ženách a poslední tři roky je za mřížemi.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com