Šéf ruské rozvědky: Francouzští vojáci na Ukrajině by byli pro Rusy prioritou

Šéf ruské civilní rozvědky (SVR) Sergej Naryškin dnes v rozhovoru s agenturou TASS varoval, že francouzské jednotky se na Ukrajině stanou legitimním a prioritním cílem ruské armády. Francouzský prezident Emmanuel Macron před několika dny řekl, že jeho země bude možná nucena v určitém okamžiku vést pozemní operace na Ukrajině. Nejmenovaný činitel francouzského ministerstva ozbrojených sil Naryškinova slova označil za nezodpovědnou provokaci, uvedla agentura Reuters.

Francouzští vojáci na Ukrajině by podle Naryškina byli „prioritním legitimním cílem pro útoky ze strany ruských ozbrojených sil“. Ruský představitel varoval, že v takovém případě francouzské vojáky „čeká osud všech Francouzů, kteří kdy přišli na území ruského světa s mečem“.

Šéf SVR prohlásil, že Rusko má informace o tom, že Francie už připravuje vojenský kontingent určený pro Ukrajinu, který zpočátku bude čítat 2000 lidí.

„Považujeme tento druh provokací za nezodpovědnost,“ citovala agentura Reuters představitele francouzského ministerstva ozbrojených sil. Naryškinovo vyjádření je podle něj dalším příkladem toho, jak Rusko systematicky využívá šíření dezinformací.

Macron minulý měsíc vyvolal rozruch prohlášením, že západní spojenci by neměli vylučovat vyslání vojáků na Ukrajinu, která se přes dva roky brání ruské agresi. Řada zemí včetně Česka v reakci na Macronovy úvahy dříve oznámila, že se nechystá vyslat vojáky na Ukrajinu. Jiné státy, především z východního křídla NATO, francouzského prezidenta naopak podpořily.

Později šéf Elysejského paláce vysvětlil, že teze o možném vyslání západních vojáků na Ukrajinu byla především signálem pro Rusko, které se jinak před ničím nezastaví.

O uplynulém víkendu Macron v rozhovoru s deníkem Le Parisien prohlásil, že Francie možná bude nucena vést pozemní operace na Ukrajině, která se brání ruským útokům. „Možná, že v určitém okamžiku – nechci to, nebudu to iniciovat – bude nezbytné vést pozemní operace, ať už budou jakékoliv, abychom čelili ruským silám,“ řekl Macron v rozhovoru, který poskytl po návratu z Berlína, kde se v pátek setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem a polským premiérem Donaldem Tuskem. „Síla Francie spočívá v tom, že to dokážeme,“ dodal.

  Ukrajinci se touží vrátit domů, řada z nich se ale musí učit, jak najít miny

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com