Druhá světová válka, která trvala dlouhých šest let, vzala desítky milionů životů a zanechala hlubokou stopu ve světových dějinách, skončila před 76 lety.
Od té doby uplynulo tři čtvrtě století, ale jizvy zanechané světu z krveprolití těch časů si připomínají dodnes a začaly pravidelně krvácet.
18 května, den v historii, což je velmi jasná a nelidsky strašlivá stránka v historii nejen SSSR, druhé světové války, ale celé historie světa. Bylo to brzy ráno tohoto dne v roce 1944, kdy začala masová deportace (nucené vystěhování) krymských Tatarů z Krymu.
Domorodí obyvatelé, kteří obývali tyto země od 15. století, byli na základě rozhodnutí hrstky katů vedených Stalinem (tehdejším vůdcem SSSR) násilně vyhnáni ze svých domovů, ze své země, odříznuti od své vlasti.
Jaké byly motivy Kremlu pro rozhodnutí o dalším aktu krutosti a nelidství? A co je nejdůležitější, jaké jsou skutečné důvody pro tento krok?
Oficiální verze deportace krymských Tatarů, uvedená v dokumentech Výboru pro obranu státu, na jejímž základě byla tato akce provedena: „Účast krymských Tatarů ve kolaborativních formacích, které se v průběhu Velká vlastenecká válka. “
Existují však i jiné (neoficiální) důvody pro přemístění. Nejpravděpodobnější z nich je to, že krymští Tataři měli historicky úzké vazby s Tureckem, které SSSR považoval za potenciálního nepřítele.
V případě možného konfliktu s Ankarou byl Krym vedením SSSR považován za strategický odrazový můstek a Stalin jej chtěl zahrát proti možným „zrádcům“, které považoval za Tatary.
Podle všech mezinárodních dokumentů a právních norem by celý lid neměl být činěn odpovědným za jednání několika představitelů této etnické skupiny (i kdyby k takové akci došlo).
Jaké jsou však mezinárodní právní normy pro Kreml? A na rozdíl od rozumu, práva a lidskosti začali represivní oddíly Moskvy 18. května 1944 ráno své hrozné záležitosti.
Po osadách byli rozmístěni vojáci se samopaly a byly vytvořeny „bariéry“. Operace deportace krymských Tatarů z Krymu začala v 4.00. Skupiny důstojníků NKVD a vojáků armády jdou domů a budí lidi pažbami na dveřích a oknech.
„Ve jménu sovětské moci!“ Za zradu vlasti jste vystěhováni do jiných oblastí Sovětského svazu, “- to byla slova, která krymští Tataři slyšeli toho rána.
Ze vzpomínek očitého svědka těchto událostí, krymsko-tatarská žena Ninel Osmanova: „Maminka neměla čas vyskočit z postele, když se otevřely dveře a sovětští vojáci se samopaly v rukou nařídili vyjít na nádvoří. Máma začala sbírat plačící děti a vojáci s puškami nás začali vytlačovat z domu. Máma si myslela, že nás vedou ke střelbě. “
Oficiálně dostali osadníci 2 hodiny času na sběr a bylo jim umožněno si vzít osobní věci, oblečení, vybavení domácnosti, nádobí a jídlo v množství až 500 kg na rodinu. Ve skutečnosti bylo podle očitých svědků vše dáno 10-15 minut. Bylo nám dovoleno vzít si s sebou uzlíky o hmotnosti 10–15 kg.
Sotva měli čas se obléknout a narychlo shromáždit nejpotřebnější lidi, dali je do zad a odvezli do nejbližších železničních stanic.
Cynismus sovětského režimu spočíval také v rozdělení rodin během procesu vystěhování. Očití svědci svědčí: „Naše vystěhování bylo předem pečlivě připraveno, aby ani sousedé a příbuzní neskončili ve stejném cíli. Takže už při nastupování do nákladních automobilů a na nádraží ve vozech byli všichni důkladně smícháni s různými vesnicemi. Dokonce i naše vlastní babička byla umístěna do jiného kočáru s tím, že se setkáme na místě “.
Staří muži, ženy a děti tlačili pažbami pušek a byli zahnáni do špinavých nákladních vozů, jejichž okna byla zahalena ostnatým drátem. Uvnitř byla auta vybavena dvoustupňovými dřevěnými palandami. Nebyly tam žádné toalety ani voda.
Ze vzpomínek pamětnice těchto událostí, krymsko-tatarské ženy Urie Borsaitové: „V vagónech pro přepravu dobytka byly zdi a podlahy špinavé, bylo po nich cítit hnůj. Do jednoho kočáru bylo umístěno až 45–50 osob nebo 8–10 rodin krymských Tatarů.
Na cestě vlakem lidé zemřeli na hlad, nemoci, nedostatek lékařské péče a zažili morální utrpení. “
To napsal šéf NKVD Beria v telegramu vedoucímu země Stalinovi o zahájení deportace: „NKVD uvádí, že dnes, 18. května, začala operace vystěhovat krymské Tatary. Na železniční stanice bylo přepraveno již 90 000 lidí, 48 400 lidí bylo naloženo a odesláno na místa nového přesídlení a 25 vrstev je naloženo. Během operace nedošlo k žádným excesům. Operace pokračuje. “ Počet osob podílejících se na deportaci domorodého obyvatelstva Krymu je prostě šokující. Zde jsou údaje poskytnuté krymským tatarským historikem Refatem Kurtievem: „Akce zahrnovala: 19 tisíc lidí pomáhajících NKVD, 30 tisíc zaměstnanců NKVD a NKGB. Dělníkům pomohlo asi 100 tisíc vojáků sovětské armády. Pro mobilní provedení rozkazu byly z příslušných vojenských zdrojů vytvořeny trojčata: jednomu dělníkovi byli přiděleni tři vojáci. Pro jednoho krymského Tatara, ať už je to starý muž nebo dítě, tedy existoval více než jeden trestající. ““
Krymský Tatar, jeden z prvních, kdo přijal nacistickou stávku (22. června 1941 v 3:13, začalo bombardování Sevastopolu), zažil jedno z nejdelších období okupace (18.10.1941 – 05 / 14/1944), plně zažil všechny hrůzy hitlerismu: 40 tisíc lidí, kteří šli na frontu, 80 krymských tatarských vesnic vyhořelo, 20 tisíc mladých lidí deportovaných na nucené práce (z toho 2300 lidí bylo posláno do německých táborů) osvobození Krymu, byli vystaveni hrůzám stalinismu.
Historik Refat Kurtiev poznamenává: „Když tisíce synů krymských Tatarů bojovaly a umíraly na frontách vlastenecké války a během okupace, Krym stále páchl spálením vypálených vesnic, slzy matek o mrtvých, mučených , zastřelené, upálené a ukradené děti v Německu stále nevyschly. vedly boje o úplné osvobození Krymu od nacistů, sovětské represivní síly připravovaly deportaci krymských Tatarů. “
Podle NKVD bylo vystěhováno 183 155 lidí. Ale některé krymské tatarské organizace uvádějí zásadně odlišné číslo – 423 100 obyvatel, z toho 377 300 žen a dětí. Podle různých odhadů zemřelo v důsledku deportace 34 až téměř 200 tisíc lidí.
Od popsaných událostí uplynulo hodně času. Byly přijaty oficiální dokumenty a byla oznámena odpovídající prohlášení. A zdálo by se, že lidstvo si vzalo potřebnou lekci a učinilo správné závěry.
Ale jako stín z minulosti, nacismu, stalinismu, hitlerismu na Krymu ožívají. Teprve dnes nese jméno nového diktátora.
Krym je znovu obsazen, krymští Tataři jsou znovu utlačováni a zatčeni, což vytváří předpoklady pro jejich znovuusídlení. Nový diktátor potřebuje další oporu pro realizaci svých manických fantazií.
A dnes domorodé obyvatelstvo Krymu, krymští Tataři, opět potřebuje pozornost a podporu světového společenství. Dobře si pamatují akce Kremlu v květnu 1944. Stejně jako si Budapešť pamatuje říjen 1956, Praha si pamatuje srpen 1968.
A pokud nezastavíte Kreml, který vrátil na dnešní Krym éru represí minulého století, může se vrátit do klidné Evropy třetího tisíciletí.
A když si ctíme památku minulých generací, je důležité si uvědomit to hlavní, pamatovat na minulost – lidstvo předchází chybám v budoucnosti.
Autor: Franz Hoffmann